Zahraničné

Nigérijskí vojaci zaútočili na Boko Haram; unesené čadské deti vrátili domov

Nigeria.jpg
Zdroj: TASR

V uplynulých dvoch mesiacoch vojaci z Nigérie a susedného Nigeru, Čadu a Kamerunu spoločne zatlačili na islamistov.

Nigérijskí vojaci s podporou letectva zaútočili dnes v lese Sambisa na poslednú známu baštu islamistov z Boko Haram v snahe skoncovať so šesť rokov trvajúcim vyčíňaním tejto skupiny. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na dva vojenské zdroje.

V uplynulých dvoch mesiacoch vojaci z Nigérie a susedného Nigeru, Čadu a Kamerunu spoločne zatlačili na islamistov, ktorí v snahe založiť islamský štát zabili tisíce ľudí a stovky uniesli.

Čadská armáda dnes oznámila, že vrátila do vlasti 43 čadských detí, ktorých uniesli militanti z Boko Haram a urobili z nich tzv. detských vojakov. Deti vo veku 12 a viac rokov objavili v meste Damasak v štáte Borno na severovýchode Nigérie. Damasak bol pod kontrolou Boko Haram, kým mesto neobsadili začiatkom marca nigérijské a čadské sily.

Deťom sa podarilo ujsť počas bojov, informoval hovorca čadskej armády. "Miestne rodiny im pomohli ukryť sa pred džihádistami," vysvetlil. Dodal, že po porážke islamistov deti vyšli z úkrytov a požiadali čadských vojakov o pomoc.

Podľa agentúry DPA však nie je jasné, ako a kedy islamisti deti z Čadu uniesli.

BAUCHI/ TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti