Čo si myslia Rusi o vojne na Ukrajine a Putinovi? Odpovede ukázal najnovší prieskum

Čo si myslia Rusi o vojne na Ukrajine a Putinovi? Odpovede ukázal najnovší prieskum
Bilbord v Moskve s vojnovým symbolom „Z“, ruským pilotom so zdvihnutým palcom a textom „Všetko zvládneme!“. Zdroj: Profimedia.sk

Vojna na Ukrajine má medzi Rusmi stabilne vysokú podporu. Ukázal to najnovší prieskum Všeruského centra pre výskum verejnej mienky (VCIOM), ktorý sa zameral na „špeciálnu operáciu na Ukrajine“, ako v Rusku označujú inváziu na Ukrajinu.

Vojna sa medzi obyčajnými Rusmi napriek stratám a ekonomickým dopadom sankcií stále teší podpore. S inváziou súhlasí 75 percent ruskej populácie.

Popularita vojny sa na tomto čísle drží už od konca apríla. Koncom februára - krátko po vpáde ruských vojsk na Ukrajinu !- pritom vojenskú akciu podporovalo „iba“ 65 percent opýtaných Rusov. Toto číslo ale počas nesledujúcich týždňov postupne rástlo.

Prečítajte si tiež:

Rovnako klesal aj nesúhlas s vojnou. Z februárových 25 percent na súčasných 15 percent všetkých Rusov.

„Počas skúmaného obdobia zmenilo svoj postoj asi 10 percent opýtaných. Väčšinou išlo o predtým nerozhodnutých, ale niektorí svoj postoj zmenili úplne,“ uviedol pre agentúru RIA riaditeľ VCIOM Valerij Fedorov.

Stabilnej podpore sa podľa centra tešia aj poprední ruskí politici. Premiérovi Michailovi Mišustinovi dôveruje 63 percent populácie. Krátko pred vojnou to bolo iba 50 percent.

Ešte lepšie je na tom prezident Vladimir Putin, ktorého ešte vo februári podporovalo 67 percent Rusov. Po vpáde na Ukrajinu však toto číslo stúplo až na súčasných 80 percent opýtaných.

Aktuálna situácia na Ukrajine:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.