Ako jeden z mála v Európe dokáže prehryznúť pokožku. Nemcov straší jedovatý pavúk s hororovým názvom

Ako jeden z mála v Európe dokáže prehryznúť pokožku. Nemcov straší jedovatý pavúk s hororovým názvom
Zoropsis spinimana Zdroj: shutterstock/Federico.Crovetto

V Nemecku evidujú výrazný nárast výskytu jedovatého pavúka Zoropsis spinimana (nemá slovenský názov pozn. red.) zo stredomorskej oblasti. Tamojší zväz ochrancov prírody (NABU) dostáva hlásenia o stretnutí s týmto tvorom takmer každý deň.

Aj keď ide o jedovatý druh, ktorý dokáže prehryznúť ľudskú pokožku, podľa odborníkov je pre naše zdravie takmer neškodný, informuje portál denníka Bild.

Pôvodným domovom pavúkov Zoropsis spinimana je Stredomorie, do Nemecka zrejme dostal prostredníctvom nákladnej dopravy. „V roku 2005 sme dostali prvé hlásenie, a to z Mainzu. Takto sme pavúka objavili v Nemecku. Odvtedy sme dostali desiatky hlásení väčšinou z Porýnia. Aj tento rok nám prišlo mnoho správ,“ uviedol Christian Henkes z porýnskej pobočky NABU.

Prečítajte si tiež:

​Keďže pavúk Zoropsis spinimana nie je zvyknutý na chladnejšie podnebie, často vyhľadáva teplo ľudských príbytkov. Aj preto s nim prichádzajú ľudia do kontaktu tak často.
„S dĺžkou až 8 centimetrov patrí k väčším pavúkom, ktoré môžeme nájsť v Porýní. Tento pavúk netká pavučiny, na svoju korisť nehybne čaká a vo vhodnom momente zaútočí,“ vysvetlil Henkes.

Aj keď je uhryznutie bolestivé, pre človeka je jed väčšinou neškodný. Problémy môže spôsobiť iba alergikom. Útok navyše nie je veľmi pravdepodobný, Zoropsis spinimana sa snaží pred človekom utiecť. Nebezpečný môže byť v prípade zahnania do kúta.

Nemecký názov tohto pavúka - Nosferatu spinne - znie naozaj strašidelne. Pomenovali ho podľa čiernej škvrny, ktorá svojim tvarom pripomína hlavu upíra z kultového hororu.

Pôvodne stredomorského pavúka už evidujú napríklad aj v Českej republike. Česká arachnologická spoločnosť na svojich stránkach zachytila tri nálezy, jeden v stredných Čechách a ďalšie dva na južnej Morave. 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.