Zahraničné

Šaron si sám vybral miesto, kde chce byť pochovaný

Ariel Šaron
Ariel Šaron je v ohrození života Zdroj: SITA

Je to na rodinnej farme po boku manželky.

Bývalý izraelský generál a premiér Ariel Šaron, ktorý po porážke na vrcholu moci prežil osem rokov v kóme, dnes zomrel. Mal 85 rokov. Oznámil to izraelský vojenský rozhlas, ktorý citoval príbuzného rodiny, informovala agentúra Reuters.

Zdroj: SITA

Podľa miestnych médií bol Šaron jedným z najvýznamnejších politikov v histórii Izraela, aj keď jeho kariéru sprevádzali viaceré kontroverzie. Do kómy upadol v januári 2006 po utrpení mŕtvice. Šaron bol hospitalizovaný v nemocnici Šiba na okraji hlavného mesta Tel Aviv.

Šarona pochovajú v pondelok na pozemku v blízkosti jeho farmy v južnom Izraeli. Informovala o tom izraelská televízia Channel 2 s tým, že pohreb bude štátny.

Rakvu s telesnými pozostatkami v nedeľu ráno vystavia v budove parlamentu, aby sa Šaronovi mohli pokloniť aj radoví občania.

Šarona pochovajú na rodinnej farmeŠarona pochovajú po boku jeho druhej manželky Lilly, ktorá pred 14 rokmi podľahla rakovine.   Rodinná farma Šaronovcov sa nachádza v južnom Izraeli na severnom okraji Negevskej púšte, v blízkosti mesta Sderot. Farma, zvaná Chavat Šikmim, slúžila aj ako dejisko politických porád a Šaron sa tam zvykol vracať na noc i počas výkonu funkcie premiéra. Práve na farme Šarona v januári 2006 postihla druhá porážka, po ktorej zostal v kóme.Miesto posledného odpočinku si vybral samotný Šaron, ktorý vyjadril želanie byť pochovaný po boku manželky na malom pahorku s výhľadom na rodinnú farmu.

Na pohrebe sa zúčastnia súčasní i bývalí lídri z celého sveta. Ako informovala agentúra Reuters, delegáciu Spojených štátov na pohrebe bude viesť viceprezident Joe Biden. Izraelský denník Haarec dnes napísal, že na pohrebe sa očakáva účasť ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova.

Do Izraela však z rodinných dôvodov - kvôli starostlivosti o chorú matku Barbaru - nepricestuje bývalý prezident USA George W. Bush, ktorý bol vo funkcii v čase Šaronovho pôsobenia na poste premiéra.


JERUZALEM/TASR, SITA - doplnené

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.