Žena musí vynosiť choré dieťa, aby ho po pôrode pochovala. Pre prísny potratový zákon jej nechcú pomôcť

Žena musí vynosiť choré dieťa, aby ho po pôrode pochovala. Pre prísny potratový zákon jej nechcú pomôcť
Ilustračná snímka Zdroj: shutterstock.com

Príbeh Nancy Davisovej (36) poznajú už takmer celé Spojené štáty americké. Mladá matka troch detí je štvrtýkrát tehotná, ale tentoraz sa šťastného pôrodu nedočká. Lekári diagnostikovali jej ešte nenarodenému dieťaťu vážnu vývojovú chybu, pre ktorú sa mu netvorí lebka. 

Rodičia sa musia zmieriť s tým, že ich dieťa mimo tela matky neprežije. Lekári odporučili potrat, ale v štáte Louisiana jej ho nikto nechce vykonať. Platí tu totiž prísny potratový zákon. 

„Nosím to dieťa iba preto, aby som ho potom pochovala,“ prezradila zúfalá žena denníku The New York Times. Plod trpí vzácnym ochorením, s ktorým odborníci nedokážu nič urobiť. Matke to oznámili v desiatom týždni tehotenstva. Odporučili jej okamžitý potrat, ale nastali komplikácie. 

Zmätočný zákon

Davisovej prípad ukazuje, aké zmätky v USA nastali potom, čo Najvyšší súd zrušil prelomový rozsudok „Roe v. Wade“ zaisťujúci federálne právo na interrupciu. Štát Louisiana patrí k najradikálnejším a platný zákon zakazuje ukončenie tehotenstva takmer úplne, výnimky neplatia ani v prípade znásilnenia či incestu.  

Ženy môžu v Louisiane podstúpiť potrat len v prípade, že sú v ohrození života alebo je plod smrteľne postihnutý. Nancy Davisová by mala patriť k výnimkám, ale nedokáže nájsť lekára, ktorý by potrat vykonal. V nemocnici sa obhajovali tým, že ochorenie jej dieťaťa nie je v zozname „povolených“ diagnóz. Takže aj keď dieťa nemá šancu prežiť, lekári jej nepomôžu. 

Prečítajte si tiež:

​Rodina sa musela obrátiť na právnika. „Zákon má svoje muchy. Lekári preto odmietajú vykonávať potraty zo strachu, že prídu o licenciu alebo ich z niečoho obvinia,“ uviedol advokát Ben Crump. Lekárom totiž za porušenie zákazu hrozí až 15 rokov vo väzení. 

Pomoc pre rodinu

Davisová nechce ďalej čakať, a preto vyhlásila, že podstúpi potrat v inom štáte. Momentálne je v 13. týždni a na Floride, ktorá je najbližšie, vykonávajú potraty do 15. týždňa. Rodina si však takýto zákrok a cestu nemôže dovoliť zaplatiť z vlastných zdrojov. Rozhodli sa preto požiadať o pomoc a na charitatívnej internetovej stránke GoFundMe vyberajú potrebné peniaze. Ich cieľ je minimálne 20-tisíc dolárov.  

Miestna protipotratová iniciatíva sa k prípadu vyjadrila s tým, že Davisovej by štát mal zabezpečiť podporu a kompletnú starostlivosť až do konca „prirodzeného života dieťaťa“.

Pozrite si reportáž o potratovom zákone v USA:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Sociálne veci

Dôležité udalosti