Požiare ničia ďalšiu krajinu. V brazílskej Amazónii dosiahol ich počet takmer 15-ročný rekord

Požiare ničia ďalšiu krajinu. V brazílskej Amazónii dosiahol ich počet takmer 15-ročný rekord
Zdroj: Profimedia

Počet lesných požiarov v brazílskej Amazónii dosiahol tento týždeň takmer 15-ročný rekord. Vyplýva to z oficiálnych údajov, podľa ktorých družicové snímky zmonitorovali v pondelok 3358 požiarov. Ide o najvyšší počet požiarov za jeden deň od septembra 2007. S odvolaním sa na brazílsky Národný ústav pre výskum vesmíru (INPE) o tom informuje agentúra AFP.

Nameraný počet požiarov z 22. augusta bol trojnásobne vyšší než 10. augusta 2019, keď miestni farmári spustili koordinovaný plán na spálenie obrovského množstva vyrúbaného dažďového pralesa v štáte Para na severe krajiny. Tento stav, keď sa hustý sivý dym šíril až do 2500 kilometrov vzdialeného mesta Sao Paulo, vyvolal celosvetové pobúrenie a obavy o tento najväčší dažďový prales na svete.

Prečítajte si tiež:

Šéf programu INPE na monitorovanie požiarov Alberto Setzer priblíži, že nič nenasvedčuje tomu, že by boli pondelkové požiare koordinované. Dodal, že to skôr vyzerá tak, že k nim došlo v dôsledku narastajúceho odlesňovania a vypaľovania lesov. "Oblasti, kde sa vyskytuje väčšina požiarov, sa posúvajú čoraz ďalej na sever," uviedol.

AFP pripomína, že august je s príchodom suchšieho počasia typickým mesiacom, keď sa v Amazónii začnú vo veľkej miere šíriť lesné požiare. Ich počet vzrástol v júli tohto roka v porovnaní s júlom 2021 o osem percent, pričom INPE evidoval 5373 požiarov. Za august už odhalili 24.124 požiarov. Vôbec najhorší august, čo sa týka počtu požiarov od začiatku vedenia štatistík v roku 1998, bol zaznamenaný v roku 2005, keď ich zistili až 63.764.

Od nástupu Jaira Bolsonara do funkcie prezidenta republiky v januári 2019 sa podľa oficiálnych údajov priemerné ročné odlesňovanie brazílskej Amazónie zvýšilo v porovnaní s predchádzajúcim desaťročím o 75 percent.

Pripomeňte si archívnou reportážou požiar v Českom Švajčiarsku.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Prírodná katastrofa

Dôležité udalosti