Moderna žaluje Pfizer/BioNTech za porušenie patentu na vakcínu

Moderna žaluje Pfizer/BioNTech za porušenie patentu na vakcínu
Ilustračná snímka. Zdroj: shutterstock/Lutsenko_Oleksandr

Farmaceutická spoločnosť Moderna v piatok oznámila, že podala žalobu na konkurenčné konzorcium Pfizer/BioNTech za údajné porušenie jej patentu na výrobu vakcíny proti ochoreniu COVID-19. Informuje o tom TASR podľa správy agentúry AFP.

„Sme presvedčení, že Pfizer a BioNTech nezákonne skopírovali vynálezy Moderny a bez dovolenia ich používajú,“ vyhlásila hlavná právnička Moderny Shannon Thyme Klingerová.

Moderna podala žalobu proti Pfizeru v americkom štáte Massachusetts a proti BioNTechu na krajinskom súde v nemeckom Düsseldorfe, uviedla Moderna v tlačovom vyhlásení.

Podľa agentúry DPA žiada Moderna od svojich konkurentov odškodné, jeho výšku však nezverejnila.

Prečítajte si tiež:

Predmetom sporu sú patenty z rokov 2010 až 2016

Moderna tvrdí, že na technológiu mediátorovej RNA (mRNA), ktorá bola kľúčová pri výrobe vakcín proti covidu aj od Pfizer/BioNTech, si zaregistrovala patenty ešte v rokoch 2010 až 2016.

„Podaním týchto žalôb chceme chrániť našu inovatívnu technológiu mRNA, do ktorej vývoja sme investovali miliardy dolárov a patentovali sme si ju ešte v predchádzajúcom desaťročí, pred objavením sa ochorenia COVID-19,“ citovala americká televízia NBC generálneho riaditeľa Moderny Stéphana Bancela.

Prečítajte si tiež:

„Táto základná platforma, ktorú sme začali budovať v roku 2010, nám spolu s našou patentovanou prácou s koronavírusmi v rokoch 2015 a 2016 umožnila vyrobiť bezpečnú a veľmi účinnú vakcínu proti ochoreniu COVID-19, a to v rekordne krátkom čase po začiatku pandémie,“ vyhlásil Bancel.

Ako dodal, Moderna na základe tejto technológie teraz vyvíja aj vakcíny proti chrípke, vírusu HIV, autoimunitným a srdcovocievnym ochoreniam a tiež niektorým zriedkavým druhom rakoviny.

Pozrite si reportáž o štvrtej dávke vakcíny, ktorú sme odvysielali 19.7.2022:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti