Zahraničné

Pápež v Sixtínskej kaplnke pokrstil aj dvoch Františkov

Pápež František krstil novorodeniatka v Sixtínskej kaplnke
Zdroj: SITA

A vymenoval aj nových kadrinálov.

Plač bábätiek ozýval sa dnes Sixtínskou kaplnkou, keď pápež František v rámci vatikánskeho obradu krstil 32 dojčiat.

Deti, spočívajúce v náručí svojich matiek, František formálne privítal v radoch katolíckej cirkvi pokropením ich hláv vodou z misy tvaru lastúry, opisuje agentúra AP. 

Zdroj: SITA

Matky, oblečené v šatách zo saténu, hodvábu či inej jemnej látky, stáli pod stropom s Michelangelovými freskami s rozžiarenými tvárami, keď pápež prednášal rad za radom mená všetkých detí.

V tej istej kaplnke bol František v marci zvolený za doposiaľ prvého pápeža pôvodom z Latinskej Ameriky. Je zároveň prvým pápežom, ktorý si vybral meno František. 

Medzi dnes pokrstenými deťmi boli dvaja Františkovia, avšak, ako sa zamýšľa AP, nevedno, či inšpiráciou pre výber ich mena bol práve súčasný pápež, ktorý svojou veselou mysľou a srdečnosťou začal do Vatikánu priťahovať celé davy ľudí.

František okrem krstu v nedeľu vymenoval aj 19 nových kardinálov vrátane štyroch Talianov a ďalších dvoch Európanov. Šestnásti z nich majú menej ako 80 rokov, čo im umožňuje zúčastniť na budúcej voľbe nového pontifika. Vymenovaní budú koncom februára, čím sa počet členov konkláve zastaví na počte 122.

Noví kardináli

Argentínsky kardinál Jorge Mario Bergoglio, syn talianskych rodičov, si ihneď po svojom marcovom zvolení za v poradí 266. hlavu katolíckej cirkvi získal srdcia veriacich po celom svete svojím otvoreným prístupom a odmietaním životného štýlu, ktorý k pontifikátu tradične patrí. Katolíckych duchovných vyzýva na zrieknutie sa luxusu, na priamy kontakt s veriacimi a pomoc ľuďom v núdzi.

Nástupca Benedikta XVI. sa stal vôbec prvým juhoamerickým pápežom a taktiež prvým vyvoleným spomedzi rádu jezuitov.

VATIKÁN/TASR, SITA

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti