Zahraničné

Britskí vojaci mali v Iraku systematicky zneužívať civilistov

Britský vojak
Zdroj: TASR

Vláda to odmieta.

Britská vláda absolútne odmieta tvrdenia o systematickom zneužívaní a mučení páchanom britskými vojakmi na civilistoch v Iraku. Pre televíziu Sky News to v nedeľu povedal minister zahraničných vecí William Hague v reakcii na vyšetrovanie stoviek obvinení, ktoré má začať Medzinárodný trestný súd (ICC).

Zdroj: TASR
Európske centrum pre ústavné práva so sídlom v Berlíne a britská advokátska kancelária Public Interest Lawyers (PIL) poslali ICC dokumentáciu obsahujúcu obvinenia z viac ako 1000 prípadov mučenia irackých civilistov a 200 prípadov nezákonných popráv, z ktorých sa mnohé uskutočnili vo väzení.

Obe organizácie zverejnia podrobnejšie informácie v utorok v Londýne. "Toto je historický okamih. ICC ešte nikdy nevyšetrovalo Spojené kráľovstvo. Existujú jasné dôkazy, vedúce priamo k špičkám..., " povedal pre Sky News advokát z PIL Phil Shiner.

Šéf britskej diplomacie však uvedené obvinenia dôrazne odmieta. "Britské ozbrojené sily dodržiavajú vysoké štandardy, sú to najlepšie ozbrojené sily na svete," vyhlásil Hague. Pripustil, že k určitým zlyhaniam došlo, ale tieto prípady sa vyšetrili alebo sa vyšetrujú a nevyžadujú si zapojenie Medzinárodného trestného súdu.

Britská vláda zriadila orgán, ktorý vyšetruje obvinenia zo zneužívania irackých civilistov britskými vojakmi v rokoch 2003-2009. Vedie ho penzionovaný detektív a svoju prácu má dokončiť do konca roka 2016.

LONDÝN, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.