Biden ostro kritizoval svojho predchodcu: Trump a jeho stúpenci sú hrozbou pre demokraciu

Americký prezident Joe Biden.
Americký prezident Joe Biden. Zdroj: TASR/AP Photo/Evan Vucci

Americký prezident Joe Biden vo štvrtok večer ostro kritizoval svojho predchodcu Donalda Trumpa a jeho "extrémistických" prívržencov, pričom ich označil za nepriateľov americkej demokracie. Vyjadril sa tak v prejave, ktorý predniesol v meste Filadelfia v americkom štáte Pensylvánia. Informuje o tom agentúra AFP. Trump a republikáni oddaní jeho ideológii MAGA ("Make America Great Again!"/Urobme Ameriku opäť veľkou!) predstavujú podľa Bidena "extrémizmus, ktorý ohrozuje samotné základy republiky".

Povedal, že Trumpovi stúpenci sú "odhodlaní vrátiť krajinu naspäť do doby" bez práva na interrupciu, práva na súkromie, práva na antikoncepciu alebo bez možnosti vstúpiť do manželstva aj osobám rovnakého pohlavia. Biden ďalej uviedol, že americkú demokraciu treba brániť. "Musíme ju brániť. Chrániť ju. Postaviť sa za ňu. Každý jeden z nás," povedal a v súvislosti s novembrovými doplňujúcimi voľbami do Kongresu vyzval voličov, aby odmietli extrémizmus.

Šéf Bieleho domu vo štvrtok takisto odsúdil politické násilie v Spojených štátoch s tým, že v krajine preň nie je miesto. Podľa AFP tým narážal na vlaňajší útok Trumpových stúpencov na budovu Kapitolu, ktorí odmietli prijať jeho volebnú porážku.

Prečítajte si tiež:

​Biden predniesol prejav o stave demokracie v USA v blízkosti budovy, kde bola pred viac ako dvoma storočiami prijatá Deklarácia nezávislosti Spojených štátov a ústava USA, všíma si AFP. Bidenova Demokratická strana sa v novembrových doplňujúcich voľbách bude usilovať udržať si väčšinu v Kongrese a Pensylvánia je jedným z kľúčových štátov vo volebnom súboji.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme USA

Dôležité udalosti