Výroky Ramzana Kadyrova vyvolali špekulácie

Výroky Ramzana Kadyrova vyvolali špekulácie
Ramzan Kadyrov. Zdroj: Profimedia

Čečenský vodca Ramzan Kadyrov v sobotu na platforme Telegram uviedol, že si zaslúži "bližšie neurčenú a dlhú" prestávku vo svojej funkcii. Vyvolalo to špekulácie, či vážne uvažuje o odstúpení, či chce žiadať o priazeň Kremľa, napísalo na svojej webovej stránke Rádio Slobodná Európa (RFE/RL).

Kadyrov (45) vládne v Čečensku železnou rukou od roku 2007 a je doposiaľ najdlhšie úradujúcim lídrom v tejto ruskej republike. Za jeho vlády bol región obvinený z rozsiahleho porušovania ľudských práv vrátane homosexuálov. Kadyrov tiež čelil obvineniam z objednávania politických vrážd svojich odporcov žijúcich v Európe. "Uvedomil som si, že už som vo svojej pozícii dlhý čas," povedal vo videoposolstve. "Myslím si, že prišiel môj čas (odísť od moci)," dodal vo vyhlásení, ktoré okorenil smiechom.

Doposiaľ nie je jasné, čo bude Kadyrov, ktorý je jednou z najvplyvnejších osobností v Rusku, robiť po prípadnom odstúpení zo svojej funkcie, uvádza RFE/RL.

Čečenský vodca má blízke vzťahy s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, s ktorým sa v Kremli pravidelne stretáva. Naposledy sa obaja lídri stretli 5. augusta v Soči.

Podobné vyjadrenia urobil Kadyrov aj v minulosti, čo vyvolalo pochybnosti o tom, či jeho najnovšie výroky neboli iba trikom. "Takéto výroky zvyčajne prichádzajú vtedy, keď chce niečo od Putina, prinajmenšom verejné vyjadrenie podpory," podotkol estónsky expert na Kaukaz Ivan Klyszcz.

Podľa analytikov však bolo načasovanie jeho vyhlásenia uprostred najväčšieho konfliktu v Európe od druhej svetovej vojny nezvyčajné.

Kadyrov zohral významnú úlohu v podpore vojny Ruska na Ukrajine a robil nábor bojovníkov na boj na strane ruských vojakov. Tí utrpeli na Ukrajine ťažké straty, pripomína rádio.

V marci mal Kadyrov odcestovať na Ukrajinu, kde členovia jeho milícií údajne bojovali po boku ruských síl. V tom čase televízna stanica ovládaná jeho administratívou na Telegrame zverejnila video, v ktorom Kadyrov hovorí, že je na Ukrajine. Ďalšie  podrobnosti o mieste či čase, kedy záznam vznikol, však neuviedla. Tieto tvrdenia nebolo možné nezávisle potvrdiť, uvádza RFE/RL.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti