Zahraničné

Nevinná marihuana? Nová štúdia ukázala, že to tak nie je

Tínedžer fajčí marihuanu (ilustračné foto).
Tínedžer fajčí marihuanu (ilustračné foto). Zdroj: TASR

Prvá štúdia, ktorá odhalila jej vplyv na dospievajúcich chlapcov.

Mladí muži, ktorí fajčia marihuanu, prejdú pubertou rýchlejšie, no rastú pomalšie ako tí, ktorí ľahkú drogu nikdy neužili. Vyplýva to zo štúdie, ktorú prezentovali vedci z pakistanskej poľnohospodárskej univerzity Pir Mehr Ali Shah v meste Rawalpindi na európskom endokrinologickom kongrese v Dubline. Zistenia zaujali viacerých odborníkov, ktorí veria, že výsledky štúdie pomôžu lepšie pochopiť nebezpečenstvá vplyvu užívania drog mladistvými. Píše portál sciencedaily.com.

Výskum sa zameral na určité hormóny, ktoré u mladých ľudí vplývajú na rast a pubertu. Ich hladinu v krvi pozorovali u 220 neužívateľov marihuany a 217 chlapcoch závislých na marihuane.

Hladiny hormónov, ktoré súvisia s pubertou, ako napríklad testosterón či luteinizačný hormón, boli vyššie u užívateľov marihuany. Naopak hladiny hormónov rastu boli v tejto skupine nižšie. Vedci tiež zistili, že nefajčiari marihuany boli po dovŕšení veku 20 rokov v priemere o štyri kilogramy ťažší a o 11,7 centimetrov vyšší.

Marihuana je najdostupnejšou drogou v Európe. Podľa odhadov ju aspoň raz v živote vyskúšalo až 80,5 milióna Európanov. Posledné dáta Európskeho monitorovacieho centra drog a drogovej závislosti prezrádzajú, že marihuanu užívajú najmä mladí ľudia vo veku 15 až 24 rokov. Rozšírenejšia je viac medzi mužmi ako medzi ženami. Štúdia z Pakistanu je vôbec prvá svojho druhu, keďže sa zamerala na chlapcov v pubertálnom veku. Všetky doterajšie testy totižto skúmali vplyv marihuany na dospelých ľudí, prípadne myši.

DUBLIN/ tvnoviny.sk, ml

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Krátka správa

Polícia v Indii vykonala razie v domoch novinárov a aktivistov.

Išlo najmenej o ôsmich novinárov a aktivistov. Prehĺbili sa tým obavy z potláčania slobody médií v krajine. Polícia prehľadala v hlavnom meste Naí Dillí a v Bombaji príbytky novinárov spravodajského webu NewsClick, ktorý vydáva správy v angličtine. Indické orgány naň podali žalobu už v roku 2021 za údajné financovanie zo zahraničia. (TASR)

Krátka správa

Nehoda minibusu v Turecku. Zahynula švajčiarska turistka, ranených je 11 ľudí.

Minibus viezol švajčiarskych turistov z letiska v Antalyi do hotela v meste Manavgat, približne 67 kilometrov východne od letiska. Narazil do stojaceho nákladného auta na ceste v meste Antalya na pobreží Stredozemného mora. Turistku, ktorá zahynula, identifikovali ako 44-ročnú Dianu Meyerovú. Zranených ľudí previezli do nemocnice. (TASR)

Krátka správa

Pri útoku džihádistov v Nigeri prišlo o život najmenej 29 vojakov.

Džihádisti na vojakov zaútočili s „improvizovanými výbušnými zariadeniam a kamikadze vozidlami“, pričom sa ich na atentáte podieľalo najmenej sto. „Niekoľko desiatok teroristov“ zahynulo, uviedol nigerský rezort vnútra. V súvislosti s incidentom vyhlásili v krajine trojdňový štátny smútok.