Expedícia sa zmenila na drámu: Výstup na najvyššiu sopku Eurázie si vyžiadal deväť životov

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Výprava na najvyšší aktívny vulkán Eurázie sa skončila tragicky. Deväť z dvanástich členov expedície totiž cestou na vrchol Kľučevskej sopky podľa miestnych úradov zahynulo. Záchranári sa následne snažili nájsť preživších, čo sa im po počiatočných komplikáciách nakoniec podarilo.

„Obete boli súčasťou skupiny dvanástich osôb, vrátane dvoch horských sprievodcov, ktorí od 30. augusta liezli na sopku Kľučevskaja v severovýchodnej oblasti ruského polostrova Kamčatka,“ uviedla ruská štátna tlačová agentúra RIA Novosti.

O dva dni neskôr (2. 9.), zahájilo z tábora vo výške 3300 metrov nad morom výstup deväť ľudí, traja zostali v základnom tábore. Jeden z horských sprievodcov následne kontaktoval záchranárov, pričom im oznámil, že päť horolezcov sa v nadmorskej výške 4200 metrov zo sopky zrútilo a zahynulo, ďalší sprievodca si zlomil nohu a jeden člen výpravy je v bezvedomí.

Záchrannú akciu skomplikoval silný vietor

Ruské ministerstvo pre civilnú obranu, mimoriadne udalosti a pomoc pri katastrofách v nedeľu (4. 9.) uviedlo, že skupina špeciálne vycvičených záchranárov stúpa k preživším, ktorí sú rozdelení do rôznych skupín medzi táborom vo výške asi 3 300 metrov a vyššou polohou na sopke vo výške 4150 metrov.

„Výsledok pátracej akcie závisí od počasia, mrakov popola na svahoch, topiacich sa ľadovcov, bahenných prúdoch a skalných lavín,“ uviedlo ministerstvo.

Prečítajte si tiež:

​Záchrannú operáciu komplikoval silný vietor, pre ktorý nemohol zvyšných členov expedície vyzdvihnúť vrtuľník. Pondelňajšieho rána sa nedožili ďalší štyria členovia expedície.

Ďalší pokus o záchranu posledných troch členov expedície sa už podaril. „Vrtuľník ministerstva pre mimoriadne situácie s pomocou záchranárov naložil troch zranených turistov, ktorých prepravil do najbližšieho mesta Kľuča,“ citovala agentúra TASS správu ministerstva. 

Ruské médiá uvádzajú, že všetci horolezci boli Rusi. Podľa agentúry RIA začali úrady v tomto prípade vyšetrovanie, ktoré má určiť presné príčiny úmrtí všetkých členov výpravy.

Horskí záchranári pátrajú po obetiach. Zdroj: Profimedia.sk

Najvyššia sopka v Eurázii

Kľučevskaja je spomedzi 160 sopiek na Kamčatke tou najvyššou. Je stará údajne šesťtisíc rokov, vysoká 4750 metrov a leží 360 kilometrov severozápadne od mesta Petropavlovsk-Kamčatskij, metropoly Kamčatskej oblasti.

Ide o najvyššiu aktívnu sopku v Eurázii a zároveň najvyššiu horu v Rusku s výnimkou kaukazských. Kľučevskaja je pre svoje výnimočné prírodné krásy súčasťou zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rusko

Dôležité udalosti