Vo veku 96 rokov zomrela kráľovná Alžbeta II.

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Celý svet zasiahla smutná správa. Britská kráľovná Alžbeta II. zomrela vo veku 96 rokov na zámku Balmoral. Najdlhšie vládnuca panovníčka odišla za svojím milovaným manželom, princom Philipom, po tom, čo ju dlhšie trápilo zdravie.

Obrovský žiaľ zasiahol nielen kráľovskú rodinu, ale celá široká verejnosť si nedokáže britskú monarchiu bez Alžbety II. vôbec predstaviť.

Ako bude vyzerať od dnešného dňa kráľovská rodina, je zatiaľ otázne. Podľa viacerých zdrojov čaká monarchiu prevratná zmena a princ Charles by nemal byť len pasívnym kráľom.

Dvanásťdňový smútok

Princ Charles si teraz musí zmeniť meno a zmeniť sa musí aj národná hymna, v ktorej sa bude spievať „Boh ochraňuj kráľa“. Británia teraz bude mať 12-dňový smútok. Na niekoľko dní sa zavrú banky aj burza. Takáto ekonomická prestávka vyjde Britániu na miliardy libier. Po celom svete spustia vlajky na pol žrde, nielen v Británii, ale aj v Commonwealthe. V Británii budú zakázané komédie, na ambasádach po celom svete pripravia kondolečné knihy.

Rakvu s kráľovnou presunú na niekoľko dní do parlamentu, kde bude prípustná verejnosti až do jej pohrebu, ktorý sa uskutoční po 12 dňoch. Pohreb povedie arcibiskup z Canterbury.

Kráľovnou od roku 1952

V poradí 40. panovníčka na anglickom tróne od čias Viliama Dobyvateľa (1066 - 1087) a prapravnučka kráľovnej Viktórie (1837 - 1901) je podľa stáročnej tradície aj hlavou anglikánskej cirkvi. Vlády sa ujala vo februári 1952 po smrti svojho otca Juraja VI., ktorý na tróne sedel od roku 1936. Slávnostne bola Alžbeta II. korunovaná 2. júna 1953 vo veku 26 rokov.

Dňa 9. septembra 2015 sa stala najdlhšie vládnucim monarchom v dejinách Spojeného kráľovstva, keď v dĺžke vládnutia prekonala svoju praprastarú matku, kráľovnú Viktóriu. Po smrti saudskoarabského kráľa Abdalláha, ktorý zomrel 23. januára 2015 vo veku 90 rokov, sa Alžbeta II. stala najstaršou žijúcou aktívnou panovníčkou. Najdlhšie slúžiacou panovníčkou sa stala 13. októbra 2016, po smrti thajského kráľa Pchúmipchóna Adundéta (Rámu IX.), ktorý na tróne sedel 70 rokov.

Zafírové jubileum, teda 65 rokov na britskom tróne, si Alžbeta II. ako prvá britská panovníčka pripomenula 6. februára 2017. Ako prvá britská kráľovná oslávila 20. novembra 2017 aj platinové výročie svadby. Jej dlhoročným životným partnerom a neúnavným podporovateľom bol princ Philip, ktorý po jej boku stál až do svojej smrti 9. apríla 2021.

V roku 2022 oslávila platinové 70. výročie vládnutia. Významné výročie sprevádzali obrovské oslavy v centre Londýna, ktorých sa zúčastnili tisícky ľudí. 

Pripomeňme si ich v archívnej reportáži.

​Viac o živote kráľovnej Alžbety II. sa dozviete v dokumentoch, ktoré nájdete na Voyo: Tajomstvo kráľovskej rodiny - 2. díl - Královna Alžběta: Politika, moc a premiéřiKrálovský pár v neklidném století.

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Úmrtie

Dôležité udalosti