Aký bude pohreb kráľovnej Alžbety II.? Sledovať ho budú milióny ľudí

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Kráľovná Alžbeta II. bola najdlhšie vládnucou panovníčkou. Zomrela vo veku 96 rokov vo štvrtok 8. septembra v pokoji na svojom milovanom škótskom zámku Balmoral. Po oficiálnom oznámení o úmrtí Jej Veličenstva sa celý svet ponoril do smútku. A hneď na to, ako poslednýkrát vydýchla, sa začala prepisovať história.

So smrťou kráľovnej Alžbety II. sa začali vynárať otázky, čo bude ďalej. Tu je pravdepodobný scenár, ako by mal vyzerať pohreb Jej Veličenstva podľa viacerých zahraničných médií. Všetci však zhodne uvádzajú, že presné informácie už čoskoro zverejní samotný Buckinghamský palác.

Prečítajte si tiež:

​Kedy a kde sa uskutoční pohreb?

Pohreb sa uskutoční 10 dní po smrti kráľovnej, po tradičnom dodržaní štátneho smútku. Očakáva sa, že sa bude konať vo Westminsterskom opátstve, čím sa Alžbeta II. stane prvým vládcom, ktorý tam bude mať pohreb od roku 1760. Jej poslednej rozlúčke sa zúčastní nielen rodina, hodnostári a hlavy štátov z celého sveta, ale počet pozvaných hostí bude mať zrejme štyri cifry. Westminsterské opátstvo o má kapacitu zvyčajne 2 200 ľudí, no je možné zariadiť, že ju navýšia o ďalších osem tisíc miest, ako to bolo napríklad pri korunovácií kráľovnej.

V spomínanom Westminsterskom opátstve sa konala v roku 1947 aj svadba kráľovnej a princa Philipa, ktorého pohreb sa uskutočnil na hrade Windsor. V deň oficiálnej poslednej rozlúčky Jej Veličenstva bude v Spojenom kráľovstve štátny sviatok a burza sa tak zatvorí už druhýkrát za menej ako dva týždne.

Prečítajte si tiež:

​​​Rakvu do Westminsterského opátstva prenesie lafeta a v deň pohrebu zazvoní zvon na Big Bene o 9.00 h miestneho času presne jedenkrát. Po zvyšok dňa podložia kladivko zvonu koženými podložkami, aby bol „ticho“. Pohreb budú vysielať televízie z celého sveta a pozerať ho tak môže miliarda ľudí.

Bude sa s kráľovnou môcť rozlúčiť verejnosť?

Pôvodne sa písalo, že jej rakva by mala byť uložená na štyri dni vo Westminster Hall, kde sa jej mohla prísť pokloniť aj široká verejnosť. Miesto by malo byť sprístupnené 23 hodín denne celé štyri dni. Posledné informácie však uvádzali, že rakva kráľovnej by mala byť zrejme o tri dni na 24 hodín sprístupnená v Katedrále sv. Gilesa v Edinburghu. Aktuálne informácie a všetky podrobnosti však určite zverejní Buckinghamský palác v najbližších dňoch.

​​Kde bude pochovaná kráľovná?

Po poslednej rozlúčke bude kráľovná uložená na odpočinok v Kaplnke svätého Juraja na hrade Windsor, vedľa svojho otca, kráľa Juraja VI., jej sestry, princeznej Margaret a milovaného manžela, princa Philipa.

Kedy sa uskutoční korunovácia nového kráľa?

Očakáva sa, že korunovácia nového kráľa, kráľa Karola III., sa uskutoční až o niekoľko mesiacov. Napríklad, korunovácia kráľovnej Alžbety II. sa konala 2. júna 1953, 14 mesiacov po jej nástupe na trón po smrti svojho otca.

Mimoriadnu reláciu Rozlúčka s Alžbetou II. s moderátorkou Zlaticou Švajdovou Puškárovou a jej hosťami Katarínou Strýčkovou a Branislavom Kováčikom si nenechajte ujsť v pondelok (19. septembra) od 11.00 h na Markíze.

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Kráľovská rodina

Dôležité udalosti