Zahraničné

Unikátna transplantácia: Deviatim ženám sa tak splní celoživotný sen

Unikátna transplantácia maternice maternice
Zdroj: AP

Možno sa konečne stanú vytúženými matkami.

Lekársky tím zo Švédska sa podujal na unikátnom experimente. Chcú zmeniť deviatim ženám život. Transplantovali im maternice od žijúcich dobrovoľníčok - ich príbuzných. Pacientky budú teraz podrobne študovať. Ak sa im podarí otehotnieť a vynosiť zdravé dieťa, pôjde o fantastický pokrok v medicíne.

Na čele experimentálneho projektu stojí doktor Mats Brännström z Univerzity v Göteborgu. Pevne verí, že táto technika pomôže ženám, ktoré majú problémy s počatím, stať sa matkami.

Zdroj: AP


Na svete je mnoho žien, ktoré sa narodili bez maternice, sú neplodné alebo majú veľké ťažkosti s otehotnením. Do lekárskeho projektu sa pôvodne zapojilo desať žien. Ku konečnej transplantácii sa nakoniec dopracovalo deväť z nich. Jedna z pacientok nemohla podstúpiť operáciu pre zdravotné komplikácie.

Tieto ženy sa narodili bez maternice alebo im ju museli vyoperovať pre rakovinu. Väčšina z nich má okolo 30 rokov. Stali sa prvými ženami na svete, ktoré podstúpia podobnú transplantáciu s nádejou, že porodia vlastné deti. Ide o úplne nový druh operácie.

V minulosti sa už o podobnú operáciu pokúsili lekári v Turecku i v Saudskej Arábii, no neúspešne. Oba pokusy sa skončili s negatívnym výsledkom. Ženám sa nepodarilo otehotnieť.

Doktor Brännström prezradil, že ich postup je unikátny a odlišný, ako v neúspešných prípadoch z minulosti. On a jeho kolegovia budú svoje postupy podrobne zapisovať a čoskoro plánujú zverejniť vedeckú správu o svojom štúdiu.

https://www.youtube.com/watch?v=s6_2TeJQ3KI


GÖTEBORG/JH, BBC

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.