Zahraničné

Porošenko: Fico naďalej podporuje jednotu EÚ v sankciách voči Rusku

Ukrajinský prezident Petro Porošenko (vľavo) a slovenský premiér Robert Fico
Ukrajinský prezident Petro Porošenko (vľavo) a slovenský premiér Robert Fico Zdroj: TASR

Informovala o tom webová stránka Porošenkovej kancelárie, na ktorú sa odvolali agentúry RIA Novosti.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko a slovenský premiér Robert Fico absolvovali v pondelok (1.6.) telefonický rozhovor, v ktorom posúdili otázky ekonomickej spolupráce a aspekty súvisiace so zabezpečením tranzitu zemného plynu.

Informovala o tom webová stránka Porošenkovej kancelárie, na ktorú sa odvolali agentúry RIA Novosti, TASS a Ukrinform.
Vo vyhlásení prezidentskej kancelárie sa uvádza, že Porošenko a Fico "skoordinovali pozície v kľúčových otázkach vzájomných vzťahov". Premiér Fico v rozhovore potvrdil zámer SR zachovať objemy reverzných dodávok zemného plynu na Ukrajinu, uviedla RIA Novosti.

Podľa agentúry Ukrinform Porošenko s Ficom hovorili aj o situácii na východe Ukrajiny. Zhodli sa na tom, že v oblasti nedošlo k podstatnejšej deeskalácii konfliktu, čo konštatujú aj členovia pozorovateľskej misie Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), ktorých úlohou je monitorovať plnenie dohody o prímerí podpísanej vo februári v bieloruskom Minsku.

"Robert Fico potvrdil, že Slovensko ako zodpovedný štát bude aj naďalej podporovať jednotu EÚ v otázke sankcií voči Rusku," uvádza sa vo vyhlásení kancelárie ukrajinského prezidenta. Prezident Ukrajiny a predseda vlády SR sa tiež zhodli, že je nevyhnutné vyvinúť dodatočné úsilie na efektívnu implementáciu mierového plánu pre Donbas.

Slovenský premiér sa dnes v Moskve stretne so svojím ruským partnerom Dmitrijom Medvedevom, predsedom Štátnej dumy Sergejom Naryškinom a prijme ho aj prezident Vladimir Putin. Ako podľa TASS uviedol hovorca Kremľa Dmitrij Peskov, na schôdzke sa bude hovoriť o témach spoločného záujmu, ako aj o medzinárodnej situácii. Tému sankcií, uvalených EÚ na Rusko, Putin nemá v úmysle otvárať, spresnil Peskov.

KYJEV/BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.