Generál Macko považuje úspech Ukrajincov za zlom. Na jar sa podľa neho dočkáme toho, na čo viacerí čakajú

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Dvesto dní trvalo, kým ukrajinské sily od začiatku vojny oznámili výraznejší úspech. Ten sa začal kreovať na začiatku septembra, keď sa Ukrajincom napokon podarilo oslobodiť mesto Izjum v Charkovskej oblasti na severe Ukrajiny.

Celkovo sa Ukrajincom počas tejto operácie za päť dní podarilo dobyť naspäť viac územia, než ruskí vojaci celkovo obsadili od apríla.

„Táto operácia potvrdila, že Ukrajinci sú schopní nielen účinnej obrany a spomaľovať ruský postup, ale aj masívneho úderu. Zatiaľ to nie je nič svetoborné, ale ide o najväčší zisk Ukrajincov od začiatku konfliktu, ak nerátame vynútený ústup od Kyjeva,“ rozhovoril sa pre TVNOVINY.sk generál vo výslužbe Pavel Macko.

Prečítajte si tiež:

​Cez leto to vyzeralo, že obe strany sa snažia prekvapiť protivníka, teraz je však podľa odborníka všetko inak. „Toto už je bod, kedy Ukrajina diktuje, kde a ako sa bude bojovať. Už sú to Rusi, ktorí musia reagovať na ukrajinské útoky. Môže sa stať, že Ukrajinci sa pokúsia preťať zásobovacie línie medzi Donbasom a Krymom, čo by opäť komplikovalo Rusom situáciu.“

Príčiny úspechu

Podľa experta sa tento počin podaril Ukrajincom z viacerých dôvodov. „Hoci majú menej techniky, ukázali väčšiu flexibilitu a umnosť v riadení. Majú ďaleko lepších veliteľov, ktorí vyznávajú tzv. velenie prostredníctvom cieľa. Akonáhle dosiahnu vytýčený bod, vedia sa flexibilne rozhodnúť pokračovať ďalej a ísť do rizika,“ vysvetľuje.

Druhou dôležitou vecou je podľa neho schopnosť správne vytypovať citlivé miesta. „Nielenže majú dobrý prieskum a spravodajstvo, ale následne vedia efektívne narábať s týmito informáciami.“ Nesmierne dôležitým faktorom je podľa Pavla Macka aj morálka.

Aktuálna situácia na Ukrajine.

​​„Tá je diametrálne odlišná. Ukrajinci sú motivovaní, čo je vidieť na bojisku. Rusi sú demoralizovaní a nevedia, prečo tam sú. Ak sa naozaj potvrdí, že ruskí velitelia vo veľkom opustili svoje jednotky, odkryje to ešte hlbšie problémy ich armády, ktorá má pod tlakom tendenciu upadať do chaosu,“ zdôraznil.

Výhoda pred zimou

Výsledkami z posledných dní si Ukrajinci podľa Macka vytvorili veľmi dobré podmienky pred blížiacou sa zimou.

„Ak by sa im podobný úspech podaril aj v inej časti, vytvoria na ruské sily systematický tlak. Ak by došla tuhá zima, môže to byť výhoda pre Ukrajincov. Mráz má totiž zásadný vplyv na techniku, na jej udržanie v prevádzke. Je známe, že viac ťažkej techniky má Rusko. To by mohla byť živná pôda na ukrajinské plány do jari, kedy by sa už mohol začať rozhodovať tento konflikt.“

Možností, aký bude následný postup Ukrajincov, je podľa respondenta viacero. „Môžu pokračovať v Luhansku alebo v Donecku, ale aj tiež udrieť niekde inde a snažiť sa rozparcelovať ruskú zostavu, čo sa im podarilo v Chersone a teraz aj v Charkove.“

Prečítajte si tiež:

Prerezanie tepny

Macko však vidí najreálnejšie inú cestu. „Tým, že získali pod svoju kontrolu Kupjansk a železnicu, ktorá smeruje dole až do Doneckej oblasti, tak kvázi prerezali ruským vojskám krčnú tepnu. Podľa môjho názoru sa preto zamerajú na juh Ukrajiny, pred Mariupolom alebo až pri Berďansku v Záporožskej oblasti. S najväčšou pravdepodobnosťou sa budú snažiť preseknúť ďalšiu ruskú tepnu,“ nazdáva sa.

Ako na záver spresnil, po zime zrejme príde ešte väčšie prekvapenie.

„Ukrajinci sa čo najviac budú snažiť dostať ku Kerčskému (nazývaný aj ako Krymský) mostu, ktorý je pre Rusov nesmierne kľúčový. Diverzné skupiny budú môcť na Kryme znervózňovať Rusov a keď prídu vhodné klimatické podmienky, tak môžu naplno udrieť. Ak však Rusi spravia chybu ako pri Kupjansku v Charkovskej oblasti, ktorý nechali relatívne bez ochrany, tak atak na Krym môže prísť aj skôr,“ uzavrel Macko.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti