Talianski kuchári šalejú. Cestoviny sa musia variť na veľkom plameni, ušetriť plyn je nemožné

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Uvariť chutné cestoviny a pri tom aj šetriť je nemožné. Talianski šéfkuchári, ktorí dostávajú výzvy sporiť energie, sa búria. Tvrdia, že národné jedlo je najchutnejšie jedine vtedy, keď sa varí podľa starých tradícií.

Taliansko je rozdelené na dva tábory. Jeden tvrdí, že cestoviny sú dokonale uvarené len vtedy, keď plameň na sporáku horí naplno a voda vrie. Tá druhá zasa súhlasí s úspornými opatreniami.

„Cestoviny sa nemusia vždy variť pri plnom plameni. Ak voda dosiahne 100 stupňov Celzia, môžem pokojne vypnúť plyn a cestoviny sa dovaria. Budú však naozaj veľmi zlé,“ upozorňuje šéfkuchár Wasfi Mesieha.

Súhlasí aj ďalší taliansky kuchár Aurora Ferina: „Bez priameho plameňa nie je možné variť cestoviny tak, ako ich milujeme. Voda musí mať stálu teplotu. Ak sa zníži, z cestovín sa uvoľní škrob, čo nie je dobré.“

Talianske reštaurácie totiž dostali príkaz šetriť. Lenže ak nebudú môcť variť cestoviny tradične, majitelia stratia klientelu. Rodina jedného šéfkuchára pripravuje domáce cestoviny už viac ako sto rokov.

Jeho zákazníkom bol dlhé roky napríklad americký exprezident Bill Clinton. Zákazníci milujú jeho cestoviny al dente, čiže na zahryznutie pevné a nie rozvarené.

„Len teraz sme sa vymotali z pandémie, ktorá nás takmer položila na kolená. A keď máme konečne zarábať, čakajú nás vysoké účty za energie. Spôsobí nám to len ďalšie problémy,“ varuje majiteľ známej reštaurácie Luigina Pantalone.

Cena plynu je už teraz v Taliansku extrémne vysoká a majitelia reštaurácií plačú nad vysokými účtami. Priamo úmerne rastú aj ceny elektriny.

„Za energie platím mesačne priemerne 400 eur, v lete asi 500, keď zapínam klímu. Teraz som zaplatil len za júl vyše 1400 eur,“ prezrádza majiteľ jednej z talianskych reštaurácií Marco Amezzoni.

Prečítajte si tiež:

Šéfkuchári napriek tomu zhodne tvrdia: varenie cestovín bez plameňa je kacírstvo. Ak začnú takýmto spôsobom šetriť, nič tým nezískajú, iba stratia.

Reportáž si môžete pozrieť hore vo videu.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti