Putin čelí najväčšej kritike od nástupu k moci. To, čo zaznelo v ruskej televízii, bolo donedávna nemysliteľné

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Potupný ústup ruskej armády z Charkovskej oblasti vyvolal v Rusku kritické reakcie. Neúčinnú stratégiu Kremľa si zobrali na mušku proruskí blogeri a nečakane otvorená kritika zaznela aj v televíznej debate. Po nepriaznivom vývoji situácie na bojisku sa však čoraz častejšie ozývajú aj konzervatívni stúpenci Putinovho režimu.

To, čo bolo ešte nedávno nepredstaviteľné, sa stalo skutočnosťou. Ruský prezident Vladimir Putin čelí doma najväčšej kritike, odkedy je na čele krajiny. Môže za to vývoj vojny na Ukrajine. To, že stratégia ruskej armády a jej plány zlyhali, tušia už aj bežní Rusi.

Najtvrdšia kritika zaznieva z proruských kanálov na Telegrame, no po týždni mlčania sa začala objavovať reflexia dôsledkov ukrajinského protiútoku v Charkovskej oblasti už aj v ruských médiách.

Proruskí blogeri vyčítajú Kremľu, že namiesto toho, aby sa zameral na pomoc ruským silám na frontovej línii, organizuje pompézne oslavy v Moskve a neinformuje o svojich zlyhaniach na bojisku. Keď sa ruské jednotky museli potupne stiahnuť z Charkovskej oblasti, ministerstvo obrany to vysvetlilo „preskupovaním síl” na Donbase.

Prečítajte si tiež:

Kremeľ sa od začiatku invázie snažil umlčať liberálne hlasy kritizujúce vojnu. Po nepriaznivom vývoji situácie na bojisku sa však čoraz častejšie ozývajú aj konzervatívni stúpenci Putinovho režimu, ktorí sú ešte väčší nacionalisti ako on.

Podľa poradcu ukrajinského ministra vnútra Vadima Denisenka sme svedkami formovania novej opozície tvorenej ultranacionalistami. V rozhovore pre ukrajinské rádio NV uviedol, že spúšťačom kritiky podľa neho nebola iba porážka v Iziume či Balakliji, ale aj Putinov pozdrav novému britskému kráľovi Karolovi III. Tento krok sa na sociálnych sieťach stretol s obrovskou búrkou nevôle.

„Pravdou je, že mnohí z týchto ľudí (ultranacionalistov, pozn. red.) nikdy neboli veľkými fanúšikmi Vladimira Putina ako osoby. Oni boli skôr stúpencami jeho imperiálnej politiky. To, že sa teraz ozývajú, teda nie je až také prekvapivé. Ale hovoriť o nejakej opozícii, a dokonca ešte organizovanej, je krajne predčasné,“ uviedol pre TVNOVINY.sk Ondřej Soukup, komentátor českého denníka Hospodářske Noviny.

Jedno zlyhanie prekryli druhým

Azda najviac na sociálnych sieťach rezonoval status o vybavení ruských vojakov a plytvaní financiami na veľkolepé oslavy založenia Moskvy. Tie navyše poznačilo ďalšie zlyhanie – najväčšie ruské koleso v Európe sa pokazilo niekoľko hodín po jeho slávnostnom otvorení.

„V armáde nie sú termokamery, žiadne nepriestrelné vesty, žiadne prieskumné vybavenie, žiadna zabezpečená komunikácia, niet dostatok helikoptér, nie sú žiadne lekárničky. Vy oslavujete miliardový sviatok. Čo sa s vami deje? No nie počas takého hrozného zlyhania,“ napísal bloger o oslavách, ktoré sa odohrali v čase, keď ruskí vojaci strácali na Ukrajine obec za obcou.

Medzi kritikov vedenia Putinovej „špeciálnej operácie“ sa zaradil aj čečenský prezident Ramzan Kadyrov, ktorý sa posťažoval, že ak sa nezmení stratégia, bude musieť vedeniu ministerstva obrany vysvetliť skutočnú situáciu na bojisku. 

Prečítajte si tiež:

Bývalý poslanec vyzval na mierové rokovania

Nečakane otvorená kritika ruskej armády zaznela aj v diskusnej relácii Mjesto vstreči (Miesto stretnutia) televízie NTV. Zazneli tam aj vyjadrenia o hroziacej porážke, za ktoré by donedávna hrozili aj tvrdé tresty. Hostia už nehovorili o „špeciálnej operácii“, ale konflikt označili za vojnu a spochybňovali spôsob jej vedenia.

„Navrhujem mierové rokovania. Je nemožné poraziť Ukrajinu so zdrojmi, ktoré sme použili v koloniálnej vojne, so žoldniermi a bez mobilizácie,“ vyhlásil bývalý poslanec Štátnej dumy Boris Nadeždin.

Pripomenul, ako sa na začiatku vojny hovorilo, že sa Ukrajina vzdá a obyvateľstvo sa bude chcieť pripojiť k Rusku.

Jeho hlas nebol ojedinelý. Komentátor Alexej Timofejev pripomenul slová istého experta, ktorého analýzu označil za zločinnú.

„Bol tu komentátor, ktorý hovoril, že keď ruskí vojaci vstúpia do Odesy, bude im hroziť jediné, a to, že budú zranení pri tom, ako silno ich budú miestni ľudia objímať. Po 24. februári už chápeme, že Odesania ruských vojakov objímať nechcú. A tento expert teraz hovorí, že je potrebné pokračovať až do konca. To nebola chybná analýza, to bola zločinná analýza,“ vyhlásil Timofejev.

Skritizoval aj heslo, že Rusi a Ukrajinci sú jeden národ: „Nezískame si sympatie Ukrajincov, keď im hovoríme, že ich národ neexistuje. To vyvoláva iba odpor.“

Všetci títo hostia však v debate čelili jastrabom. „Vojna je vojna a nedá sa všetko predvídať. Hlavná je politická vôľa a bude dosiahnuté víťazstvo,“ oponoval poslanec Sergej Mironov.

Podobný postoj ako Mironov zaujal aj poslanec Alexander Kazakov, ktorý kritizoval Nadeždinovo vyjadrenie o koloniálnej vojne ako dehonestujúce a podkopávajúce morálku. „Je to globálna vojna, toto je jej časť,“ trval na svojom.

„Dúfam, že globálna vojna sa nezačne, rovnováha síl nepracuje v náš prospech,“ reagoval Nadeždin ďalším odvážnym vyhlásením.

Na otázku exposlanca, koľko rokov to budú Rusi robiť, odpovedal Kazakov: „Toľko, koľko bude potrebné.“ Nadeždin sa mu poďakoval za úprimné slová
a dodal: „Takže aj moje desaťročné deti majú nádej, že budú bojovať.“

Komunálni poslanci vyzvali na Putinovu rezignáciu

Čo sa týka kritiky Kremľa, najďalej zašli komunálni poslanci z mestských častí Moskvy a Petrohradu. Podpísali verejné vyhlásenie, v ktorom vyzývajú ruského prezidenta Vladimira Putina, aby odstúpil zo svojej funkcie.       

Zástupcovia viacerých častí Moskvy a Petrohradu tvrdia, že konanie šéfa Kremľa „poškodzuje budúcnosť Ruska a jeho občanov“.

„Poslanci nemajú zakázané mať názor. A takisto nie je zakázané vysloviť sa za odstúpenie prezidenta. Nie je monarchom, ale najatým pracovníkom, dostáva plat z našich daní,“ uviedla.

Vyhlási Putin mobilizáciu?

Jeden z bývalých autorov prejavov Vladimira Putina hovorí, že sila je jediným zdrojom jeho legitimity. Ruská opozičná novinárka Jekaterina Kanakovová si myslí, že vo svetle vývoja situácie na Ukrajine Putin spolu s vojenskou silou o túto legitimitu prichádza.

„Skutočne v Rusku pozorujeme paniku po protiútoku ukrajinských síl. Vidíme to v politických tolkšou, ktoré prebiehajú podľa toho, čo predvádzajú propagandisti,“ uviedla Kanakovová v rozhovore vo vysielaní spravodajskej stanice ČT24.

Propagandisti podľa nej čakajú na inštrukcie. V prípade, že neprichádzajú, znamená to, že ani vláda nevie, čo má robiť a je bezradná. „Ak je panika vo vedení, nevie sa, ako ďalej pokračovať, bude sa to šíriť do celého Ruska,“ myslí si novinárka.

Náčelník generálneho štábu ruských ozbrojených síl Valerij Gerasimov, ruský prezident Vladimir Putin a minister obrany Sergej Šojgu. Zdroj: Profimedia.sk

​Čo sa týka informácií, ktoré sa k Rusom dostávajú, sú podľa nej stále riadené Kremľom. „Mnohí nevedia, že Ukrajina získala späť Charkovskú oblasť,“ hovorí Kanakovová, no na druhej strane sa podľa nej začínajú z Ukrajiny do Ruska vracať rakvy a objavovať čerstvé hroby na ruských cintorínoch. To vyvoláva podozrenie, že operácia nejde úplne podľa plánu.

Aj keď kritika Kremľa zvnútra Ruska je čoraz silnejšia, podľa Soukupa zatiaľ nemôžeme hovoriť o obrate verejnej mienky proti vojne na Ukrajine.

„Stalo sa to, že hurá-patriotická časť ruskej spoločnosti, ktorá doteraz nekriticky stála za Vladimirom Putinom, začala spochybňovať jeho vojenské schopnosti. Je to veľká zmena, ale odhadnúť, ako veľmi táto téma rezonuje medzi bežnými Rusmi, je ťažké,“ vysvetlil novinár.

Pre väčšinu Rusov je to totiž podľa Soukupa iba virtuálna vojna, zábery z nej vidia na obrazovkách, no osobne sa ich veľmi nedotýka.

Prečítajte si tiež:

Veľké otázniky vyvoláva aj „zmiznutie“ najbližších spolupracovníkov ruského prezidenta. Kanakovová upozornila, že nikto nevie, kde sa nachádza Sergej Šojgu, čo vlastne riadi a či je ešte stále ministrom obrany. Rovnako je na tom podľa nej aj náčelník generálneho štábu Valerij Gerasimov.

​„Takmer nikto mu nezostal, pretože nedôveruje nikomu, dokonca ani tým, o ktorých sa hovorilo ako o jeho priateľoch,“ uviedla novinárka a spomenula napríklad Viktora Zolotova, ktorý bol 10 rokov Putinovým osobným strážcom, alebo oligarchu Jevgenija Prigožina, ktorý sa podľa nej snaží do vojny verbovať väzňov.

„Čo sa Putinovi odohráva v hlave, je veľmi ťažké odhadovať. Teraz je hlavnou otázkou, či vyhlási mobilizáciu. To, že sa tak doteraz nestalo, znamená, že sa Putin bojí reakcie obyvateľstva,“ uzavrela novinárka.

Podľa Soukupa sa Putin mobilizácii vyhýba z dvoch dôvodov: „Keď som hovoril o tom, že vojna sa väčšiny Rusov priamo nedotýka, mobilizácia by to zmenila.“

Ani z vojenského hľadiska to už podľa českého novinára veľmi nedáva zmysel. „Keď už by sa rozhodol pre mobilizáciu, mal to spraviť na jar. Dať vojakovi, ktorý naposledy pôsobil v armáde pred 10 rokmi, výstroj a poslať ho na frontovú líniu, by nebol najlepší nápad. Predtým je ešte potrebný minimálne mesačný, ideálne dvojmesačný výcvik. Rusom navyše chýbajú ľudia, ktorí by vedeli obsluhovať sofistikovanejšiu vojenskú techniku,“ uzavrel Soukup.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti