Gruzínsko vypíše referendum o vyhlásení vojny Rusku

Gruzínsko vypíše referendum o vyhlásení vojny Rusku
Ilustračná snímka. Zdroj: profimedia.sk/ Anadolu Agency/Almaz Memmedov

Gruzínska vládna strana Gruzínsky sen oznámila, že usporiada referendum o tom, či má krajina vstúpiť do vojny s Ruskom. Upozornil na to ruský denník Kommersant.

„Nech ľudia rozhodnú, či chcú v Gruzínsku otvoriť druhý front proti Rusku. Úrady budú postupovať v súlade s prianím ľudu,“ cituje ruský denník z vyhlásenia šéfa strany Gruzínsky sen Irakliho Kobachidzeho.

Zmyslom referenda je podľa šéfa vládnej strany snaha získať od Gruzíncov odpoveď na zásadnú otázku, či „súhlasia s vyhlásením ukrajinských politikov o nutnosti zapojiť Gruzínsko do vojny, alebo či súhlasia s postojom úradov svojej krajiny“.

Kobachidze tak reagoval na výzvu ukrajinského poslanca Fjodora Venislavského, ktorý poradil Gruzínsku, aby „podniklo konkrétne kroky na oslobodenie Ruskom okupovaného Abcházska a Južného Osetska“.

Prečítajte si tiež:

​Podobnú radu dali Gruzínsku už skôr aj poradca ukrajinského prezidenta Oleksij Arestovyč.

Vojna v Južnom Osetsku (známa tiež ako rusko-gruzínska vojna) bol vojnový konflikt medzi Gruzínskom na jednej strane a Ruskom, Južným Osetskom a Abcházskom na strane druhej.

Začal sa v noci z 7. na 8. augusta 2008 ťažkými bojmi medzi gruzínskymi armádnymi silami a juhoosetskými jednotkami, ktoré sa snažia o odtrhnutie gruzínskej autonómnej republiky Južné Osetsko.

Tá, rovnako ako Abcházsko, v roku 1991 vyhlásila jednostranne nezávislosť, ktorá nebola Gruzínskom ani iným štátom až do skončenia tejto vojny uznaná. V septembri 2009 boli oznámené výsledky nezávislej vyšetrovacej komisie EÚ, podľa ktorej vojnu vyvolalo Gruzínsko a Rusko prispelo k eskalácii konfliktu.

Lídri Európskej únie na júnovom summite Gruzínsku prisľúbili kandidatúru, v prípade, ak splní podmienky stanovené Európskou komisiou.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Rusko

Dôležité udalosti