Zahraničné

Češka zaujala svetové médiá: Vyoperovali jej 36-kilový tumor

Zhubný tumor vážil 36 kíl
Zhubný tumor vážil 36 kíl Zdroj: archív Krajské nemocnice T. Bati, a. s.

Pred operáciou vážila vážila 117 kíl, teraz má 51.

Žena (47) sa niekoľko rokov vyhýbala lekárskej pomoci, pretože sa hanbila. Jej zhubný tumor narástol do obrovských rozmerov. Lekári jej ho konečne vyoperovali.

Operácia, ktorá trvala sedem hodín, prebehla v polovici decembra v Zlíne. Lekári uviedli, že zhubný nádor vážil 36 kíl a cez obvod meral meter.

Zdroj: archív Krajské nemocnice T. Bati, a. s.

„Žene sme operovali nádor brucha. Samotný nádor bol tak veľký, že bežné metódy k posúdeniu jeho pôvodu a cievneho zásobenia tumoru boli nemožné," povedal primár chirurgie Krajskej nemocie Tomáša Baťu Jiří Klein.

„Choroba ohrozovala pacientku na živote. Iné liečebné postupy ako chemoterapia, ožarovanie a biologická liečba by boli neúčinné. Bola to riskantná ale život zachraňujúca operácia," dodal Klein.

Doktori odstránili celkovo tkanivo s hmotnosťou 66 kíl a museli jej podať 20 transfúznych jednotiek krvi. Pred operáciou žena vážila 117 kíl, teraz váži 51. Po operácii sa zotavuje v nemocnici.

O celom prípade informujú aj známe zahraničné portály DailyMail, DailyStar, USANews a iné.

Zdroj: archív Krajské nemocnice T. Bati, a. s.


Zdroj: DailyMail

ZLÍN/idnes.cz, zv

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Krátka správa

Turecko schváli vstup Švédska do NATO, ak USA umožnia predaj F-16tiek.

„Ak dodržia oni svoje sľuby, náš parlament tiež dodrží ten svoj,“ uviedol prezident Recep Tayyip Erdogan. Podľa neho spája vláda amerického prezidenta Joea Bidena schválenie švédskej žiadosti o vstup do NATO práve s predajom stíhačiek F-16. Erdogan tiež uviedol, že turecký minister zahraničných vecí Hakan Fidan minulý týždeň v New Yorku rokoval o vstupe Švédska do NATO s americkým rezortným kolegom Antonym Blinkenom.

Krátka správa

Počas záplav v Kapskom Meste zabila elektrina osem ľudí.

Z toho štyri boli deti. Juhoafrické mesto zasiahli prudké lejaky, ktoré spôsobili záplavy. „Operačné stredisko pre živelné pohromy má, žiaľ, potvrdených osem úmrtí spôsobených zásahom elektrickým prúdom,“ uvádza sa v oznámení. Obete podľa neho bývali v chatrčiach v okrajovej časti juhoafrickej metropoly.

Krátka správa

EÚ poskytne päť miliónov eur na humanitárnu pomoc pre ľudí z Náhorného Karabachu.

Azerbajdžan minulý týždeň vykonal bleskovú vojenskú operáciu proti karabašským Arménom, v rámci ktorej sa mu prakticky podarilo získať kontrolu nad Náhorným Karabachom. Európska komisia sa obáva, že to vyvolá masový exodus obyvateľov z tohto sporného regiónu.

Krátka správa

Ukrajina ukrýva lode s obilím na rumunskej strane Dunaja.

Spoločnosti prevážajúce ukrajinské obilie pre obavy z ruských útokov už niekoľko týždňov ukrývajú v noci svoje lode na rumunskom brehu rieky Dunaj. Diplomati z Európskej únie a USA rokovali o tomto ochrannom opatrení s rumunskými a ukrajinskými predstaviteľmi v auguste. Väčšina vyvážaného ukrajinského obilia v súčasnosti prechádza cez rumunský prístav Konstanca z dôvodu pokračujúcich ruských útokov na ukrajinské čiernomorské prístavy. (TASR)