Kráľovná Alžbeta II. bude vyzerať ako živá aj o desiatky rokov. Vďaka britskej metóde balzamovania

Reportáž z Televíznych novín sa automaticky prehrá po reklame

Trvajúca pieta vo Veľkej Británii vyvoláva otázky, ako sa zaobchádza s telom zosnulej panovníčky. Pozostatky boli s veľkou pravdepodobnosťou zabalzamované tradičnou britskou metódou. Odborníci vysvetľujú aj to, prečo je vložka v kráľovskej rakve z olova.

Rakvu zahalenú kráľovskou vlajkou, v ktorej leží panovníčka mohla verejnosť vidieť tri dni od jej smrti. Cestu škótskym vidiekom lemovali tisícky ľudí. Zo Škótska do Londýna previezli pozostatky až dva dni nato. Podľa odborníkov je isté, že kráľovnino telo bolo balzamované.

„Ide o to že sa napúšťajú mäkké tkanivá tela zosnulého fixačnými látkami, aby sa zamedzilo prirodzenému rozkladu tela. A balzamuje sa, alebo teda konzervuje, podľa požiadavky objednávateľa buď na určitý počet dní, alebo v úvodzovkách na furt,“ hovorí Radoslav Pekár, jediný slovenský balzamovač.

Posledný spomínaný scenár je najpravdepodobnejší. Český portál Idnes píše, že kráľovná bude vyzerať ako živá aj o stovky rokov. Údajne bola použitá takzvaná britská metóda. Silný roztok mali balzamovači použiť už pár hodín po kráľovninej smrti.

„Každá krajina, či Španieli, Taliani, alebo balzamovači z Anglicka majú určité postupy a používajú fixačné látky, ktoré im umožňuje zákon používa,“ dodáva slovenský balzamovač.

Ťažkú rakvu musí niesť až 8 vojakov namiesto obvyklých šesť. Z anglického dubu ju vyrobila pohrebná služba Henry Smith už pred tridsiatimi rokmi. Vložka rakvy nie je z obvykle používaného cínu, ale z olova.

„Tá olovená vložka je zaujímavá tým, že je určite hygienickejšia, že z toho neprenikne von nič, je protirádioaktívna,“ tvrdí Vladimír Ecker z asociácie pohrebných a kremačných služieb.

Alžbeta II. bude pochovaná na hrade vo Windsore.

Viac v reportáži hore

Mimoriadnu reláciu Rozlúčka s Alžbetou II. s moderátorkou Zlaticou Švajdovou Puškárovou a jej hosťami Katarínou Strýčkovou a Branislavom Kováčikom si nenechajte ujsť v pondelok (19. septembra) od 11.00 h na Markíze.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme úmrtie

Dôležité udalosti