Kráľovnú Alžbetu II. už pochovali po boku jej zosnulého manžela princa Philipa

Reportáž z Televíznych novín sa automaticky prehrá po reklame

Ceremónia, aká nemá v moderných dejinách obdoby. Svet sa naposledy rozlúčil s kráľovnou Alžbetou II. Londýn zažil nápor až milióna ľudí, ktorí chceli zosnulú panovníčku odprevadiť na jej poslednej ceste.

Vláda Alžbety ll. sa oficiálne skončila. Stalo sa tak v okamihu, keď jej v pondelok (19.9.) podvečer v Kaplnke svätého Juraja, na hrade Windsor, počas obradu rozžehnania sa odobrali kráľovské klenoty. Za účasti asi 800 hostí potom kráľovnin najvyšší komorník zlomil nad truhlou palicu, čím oficiálne zanikol aj dvor kráľovnej Alžbety ll.

Tú pochovali v pondelok večer na Windsorskom hrade po boku jej zosnulého manžela princa Philipa. Na miesto posledného odpočinku ju uložili po súkromnom obrade za účasti blízkej rodiny. Oznámila to kráľovská rodina.

"Kráľovná bola pochovaná spolu s vojvodom z Edinburghu v Pamätnej kaplnke kráľa Juraja VI.," píše sa v oznámení na webovej stránke kráľovskej rodiny po skončení obradu, ktorý nebol prístupný verejnosti ani médiám.

Podrobnosti o poslednej večernej rozlúčke príbuzných s kráľovnou nezverejnili. Ako vysvetlil Buckinghamský palác, išlo o "hlboko osobnú rodinnú udalosť".

Prečítajte si tiež:

Rakva so zosnulou kráľovnou Alžbetou ll. a štátnymi poctami bola Vo Westminsterskej sále, najstaršej časti Westminsterského paláca, vystavená na úctu verejnosti od stredy 14. septembra.

Mnohí z návštevníkov čakali v rade v uliciach Londýna aj viac než desať hodín. Organizátori v nedeľu krátko po 22.40 h miestneho času (23.40 h nášho času) oznámili, že do radu prestali púšťať ďalších ľudí.

Brány Westminsterskej sály sa oficiálne zatvorili v pondelok v skorých ranných hodinách, keď poctu Alžbete II. vzdali poslední ľudia z radov verejnosti.

​Dvetisíc smútočných hostí

Truhlu následne previezli do Westminsterského opátstva, kde sa konal štátny pohreb, kam prišlo asi 2000 hostí. Medzi nimi bola aj britská premiérka Liz Trussová, ktorú kráľovná do funkcie vymenovala dva dni pred svojou smrťou. 

Prítomní boli aj všetci žijúci britskí expremiéri, ktorých za svojho panovania menovala do funkcie Alžbeta ll. - John Major, Tony Blair, Gordon Brown, David Cameron, Theresa Mayová a Boris Johnson.

Do gotickej katedrály prišli aj americký prezident Joe Biden, prezident Francúzska Emmanuel Macron a hlava Brazílie Jair Bolsonaro v sprievode svojich manželiek. Rovnako sa s Alžbetou ll. prišli rozlúčiť aj lídri krajín Spoločenstva národov (Commonwealth) a predstavitelia Číny.

Slovensko zastupovala prezidentka Zuzana Čaputová.

Prečítajte si tiež:

​ Ako posledná prišla do opátstva kráľovnina najbližšia rodina. Pozrite si video.

​​Pozvanie nedostali zástupcovia Sýrie, Venezuely a Afganistanu, keďže Británia nemá s týmito krajinami diplomatické styky. Britská kráľovská rodina takisto nepozvala nikoho z Ruska, Bieloruska a Mjanmarska. Podľa tradície bývajú pozvaní aj všetci žijúci bývalí prezidenti USA, v tomto prípade to tak ale nebude. Buckinghamský palác to zdôvodnil nedostatkom miesta vo Westminsterskom opátstve.

Poslednýkrát opustila Londýn

Po hodinovom pohrebe si Spojené kráľovstvo uctilo pamiatku Alžbety ll. dvoma minútami ticha. Následne sa smútočný sprievod s rakvou vydal za odbíjania zvonu Big Ben k Wellingtonovmu oblúku.

Z neďalekého londýnskeho Hyde Parku Kráľovské jazdecké delostrelectvo odpálilo čestné salvy a kráľovná Alžbeta ll. potom navždy opustila Londýn.

Smútočná kolóna áut ju odprevadila na hrad Windsor, kde sa podľa protokolu konal súkromný obrad rozžehnania sa s telom zosnulej kráľovnej.

Britskú kráľovnú Alžbetu II. dnes pochovajú.
Britskú kráľovnú Alžbetu II. dnes pochovajú. Zdroj: TASR/Ranald Mackechnie/Buckingham Palace via AP

​V deň pohrebu kráľovnej bola zatvorená väčšina podnikov v Británii. V prevádzke nebola ani pošta. Odložili aj väčšinu pohrebov v krajine, ktoré sa mali konať v pondelok – buď na žiadosť smútiacich rodín, alebo z dôvodu zatvorených krematórií a pohrebných ústavov.

Podľa agentúry Reuters boli odvolané aj plánované septembrové štrajky prepravcov, ktorí chceli podľa vlastných vyjadrení rešpektovať štátny smútok. Otvorené však zostali bary. Viacerí majitelia pre BBC povedali, že chceli takto poskytnúť miesto pre združovanie sa ľudí v smútočný deň.

​​​Kráľovná Alžbeta II. zomrela 8. septembra vo veku 96 rokov vo svojom letnom sídle Balmoral v Škótsku.

V Londýne bola aj redaktorka TV Markíza Ivana Miklánková. Pozrite si ako vyzeral najväčší pohreb posledných rokov:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Kráľovská rodina

Dôležité udalosti