Okamih, ktorý videla verejnosť prvýkrát v dejinách: Zlomenie palice ukončilo vládu Alžbety II.

Reportáž z Televíznych novín sa automaticky prehrá po reklame

Odobratie koruny, zlatého jablka aj žezla, vláda kráľovnej Alžbety ll. sa oficiálne skončila. Začína sa neformálne panovanie nového kráľa Karola lll.

Na hrade Windsor v pondelok (19.9.) podvečer oficiálne zanikol dvor kráľovnej Alžbety ll. Stalo sa tak potom, ako z jej truhly odobral kráľovský klenotník symboly kráľovskej moci. V tom momente prestala byť Alžbeta ll. kráľovnou a naposledy sa tak rozlúčila so svetom ako monarcha. 

Celý ceremoniál mali možnosť ľudia z celého sveta vidieť vôbec prvýkrát v histórii, keďže v minulosti býval neverejný. Záznam si môžete pozrieť vo videu hore.

Korunu, žezlo a zlaté jablko uložili na oltár v Kaplnke svätého Juraja na hrade Windsor, kde budú čakať na korunováciu nového panovníka. Dovtedy kráľ Karol lll. bude vládnuť, takpovediac, neformálne. 

Čítali sa aj všetky panovnícke tituly Alžbety ll. Následne zahral gajdoš smútočnú pieseň a tituly sa automaticky preniesli na Karola lll. 

Prečítajte si tiež:

Samotný kráľ Karol lll. položil na rakvu svojej zosnulej matky kráľovskú štandardu, ako symbol rozlúčky. 

Potom kráľovnin najvyšší komorník zlomil nad truhlou palicu, ktorá je symbolom jeho postavenia. V tomto okamihu tak oficiálne zanikol aj dvor kráľovnej Alžbety ll. 

Následne rakvu s najdlhšie vládnucou britskou panovníčkou spustili do hrobky. V podzemí sa s ňou mali možnosť v súkromí rozlúčiť už len jej najbližší. Po poslednom zbohom ju uložili po boku jej manžela princa Philipa. Ten zomrel vlani vo veku 99 rokov. 

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Kráľovská rodina

Dôležité udalosti