Referendá o pripojení separatistických regiónov k Rusku sú nevyhnutné, vyhlásil Medvedev

Referendá o pripojení separatistických regiónov k Rusku sú nevyhnutné, vyhlásil Medvedev
Podpredseda ruskej Bezpečnostnej rady Dmitrij Medvedev. Zdroj: TASR/AP/Yekaterina Shtukina, Sputnik

Je nevyhnutné, aby Ruskom podporovaní separatisti na východe Ukrajiny usporiadali referendá o pripojení týchto regiónov k Rusku. Vyhlásil to v utorok bývalý ruský prezident Dmitrij Medvedev.

Informovala o tom agentúra Reuters. Pripojenie Doneckej ľudovej republiky a Luhanskej ľudovej republiky (DĽR a LĽR) k Rusku je podľa Medvedeva krokom k ochrane ich záujmov a k ďalšiemu odôvodnenie toho, aby Rusko mohlo použiť vojenskú silu.

„Referendá v Donbase majú obrovský význam nielen pre systém ochrany obyvateľov DĽR a LĽR a iných oslobodených území, no aj pre nastolenie historickej spravodlivosti," napísal Medvedev na sociálnej sieti Telegram.

Prečítajte si tiež:

​„Narušenie ruského územia je prečin, ktorého spáchanie nám povoľuje použiť všetky sily na sebaobranu... Práve preto sa týchto referend tak boja v Kyjeve a na Západe. Práve preto ich musíme usporiadať," dodal ruský exprezident.

Separatické regióny v Donbase hovoria o pripojení k Rusku už odvtedy, čo sa v roku 2014 prvýkrát pokúsili odtrhnúť od Ukrajiny.

O usporiadaní referend o pripojení k Rusku hovoria aj Moskvou dosadení predstavitelia v ďalších okupovaných ukrajinských regiónoch, predovšetkým v Chersonskej a Záporožskej oblasti.

Ruským jednotkám sa podarilo získať pod kontrolu takmer celú Luhanskú oblasť, no ukrajinskí predstavitelia v pondelok uviedli, že ich armáde sa podarilo v rámci protiofenzívy dobyť späť najmenej jednu obec.

Ukrajina stále kontroluje aj časť územia, na ktoré si robí nároky DĽR, a tiež územie v Chersonskej a Záporožskej oblasti, píše Reuters.

V pondelok sa lídri separatistov v DĽR a LĽR napriek tomu dohodli, že „zosúladia" svoje snahy o usporiadanie referend o pripojení k Rusku.

Pozrite si reportáž o postupe ukrajinských síl v okolí Charkova z 12. septembra.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti