Rodičia nezvestnej Maddie neuspeli na Európskom súde pre ľudské práva

V Portugalsku unesené britské dievčatko Madeleine McCannová v drese futbalového klubu Everton.
Zdroj: TASR/AP

Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) rozhodol v utorok v neprospech rodičov nezvestnej trojročnej Britky Madeleine McCannovej. S bývalým portugalským detektívom Goncalom Amaralom sa súdili pre ohováranie.

Informovala o tom agentúra Reuters.

Amaral pracoval v roku 2007 na vyšetrovaní zmiznutia Madeleine. Neskôr vydal knihu, v ktorej naznačil, že jej rodičia boli zapletení do jej zmiznutia.

Gerry McCann a Kate Healyová sa preto s Amaralom súdili za ohováranie.

Prečítajte si tiež:

​V roku 2015 rozhodol súd v ich prospech a nariadil Amaralovi vyplatiť im náhradu škody. O dva roky neskôr však tento rozsudok zrušil portugalský najvyšší súd.

McCannovci sa obrátili na ESĽP s tým, že Portugalsko nedodržalo ich právo na spravodlivý proces, na súkromný rodinný život a na slobodu slova. ESĽP rozhodol, že portugalské súdnictvo nezlyhalo pri chránení ich práv, a že ich tvrdenia o prezumpcii neviny sú nepodložené.

„Aj za predpokladu, že povesť žalujúcich bola poškodená, nestalo sa tak v dôsledku argumentov, ktoré predložil autor knihy, ale skôr v dôsledku proti nim vyjadrených podozrení," uvádza ESĽP.

Madeleine McCannová mala tri roky, keď v máji 2007 zmizla z izby v portugalskom Algarve, kde jej rodina dovolenkovala. V čase  zmiznutia boli jej rodičia na večeri v neďalekej reštaurácii.

V počiatočnej fáze vyšetrovania nenašla portugalská polícia žiadne významné stopy, pričom detektívi upriamili svoju pozornosť predovšetkým na rodičov zmiznutého dievčaťa.

Pre nedostatok dôkazov polícia ukončila vyšetrovanie rodičov, pričom uviedla, že v prípade neboli zapletení.

V máji tohto roku oznámila nemecká prokuratúra, ktorá prípad od roku 2020 vyšetruje, že našla nové dôkazy. Hlavným podozrivým sa na ich základe stal odsúdený pedofil a obchodník s drogami.

Ten si v súčasnosti odpykáva vo väzení trest za znásilnenie ženy, ktorého sa dopustil v rovnakej oblasti, kde zmizla Madeleine.

Pozrite si archívnu reportáž o tomto prípade.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.