V Donbase sa uskutočnia referendá o pripojení k Rusku. Dátum je už známy

Vladimir Putin.
Vladimir Putin. Zdroj: TASR/Sergei Bobylev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP

Ruskom podporovaní separatisti na východe Ukrajiny v utorok oznámili, že v Doneckej ľudovej republike (DĽR) a Luhanskej ľudovej republike (LĽR) sa v termíne 23. – 27. septembra uskutočnia referendá o pripojení sa k Ruskej federácii.

Obdobné referendum – avšak bez konkrétneho dátumu – avizovali aj predstavitelia okupovanej juhoukrajinskej Chersonskej oblasti. Informujú o tom agentúry Reuters a AFP.

Parlament v Luhansku v utorok podľa vyhlásenia samozvanej LĽR na účte na sieti Telegram schválil zákon obsahujúci podrobnosti pripravovaného referenda. V prospech referenda hlasovali všetci 42 prítomní poslanci, uvádza stanica CNN.

Prečítajte si tiež:

Ukrajina v súčasnosti ovláda len malú časť Luhanskej oblasti, ktorú ruské sily dobyli už dávnejšie, pričom boje naďalej prebiehajú v okolí mesta Lysyčansk. Ohlásené referendá sú podľa agentúry DPA reakciou na aktuálnu ukrajinskú protiofenzívu na východe krajiny.

Ruský prezident Vladimir Putin uznal nezávislosť DĽR a LĽR krátko predtým, ako Rusko napadlo Ukrajinu. Predseda ruskej Štátnej dumy Viačeslav Volodin v utorok vyhlásil, že podporuje pripojenie DĽR a LĽR k Rusku.

Šéf Ruskom podporovanej samosprávy Chersonskej oblasti Vladimir Saldo na sociálnej platforme Telegram v utorok uviedol, že dúfa, že Chersonská oblasť „sa stane súčasťou Ruska, plnohodnotným subjektom zjednotenej krajiny".

„Som si istý, že ruské vedenie bude výsledky referenda akceptovať," uviedol Saldo. Vyzval preto Kremeľ, aby tento krok čo najskôr schválil.

Ruské sily ovládajú približne 95 percent Chersonskej oblasti, približuje Reuters. Kremeľ opakovane uvádzal, že otázka referend je záležitosťou miestnych predstaviteľov – dosadených Moskvou – a občanov žijúcich v daných okupovaných regiónoch.

Pozrite si reportáž o situácii na Ukrajine z 18. septembra.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti