Podľa NATO sú Ruskom plánované referendá na Ukrajine "ďalšou eskaláciou" vojny

Reportáž z Televíznych novín sa automaticky prehrá po reklame

Severoatlantická aliancia a Spojené štáty americké v utorok odsúdili proruskými úradmi plánované referendá o anexii častí Ukrajiny ako "fiktívne" a vyhlásili, že ich výsledky neuznajú.

Ako pripomenula agentúra AFP, predstavitelia samozvaných republík na východe Ukrajiny – Doneckej a Luhanskej, ako aj Ruskom dosadení zástupcovia okupovaných častí Chersonskej oblasti na juhu a Záporožskej oblasti na juhovýchode Ukrajiny v utorok oznámili, že v termíne od 23. do 27. septembra usporiadajú referendá o pripojení sa k Rusku.

USA neuznajú nároky Ruska

"Tieto referendá sú urážkou zásad suverenity a územnej celistvosti, ktoré sú základom medzinárodného systému," povedal poradca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan.

"Ak sa to naozaj stane, Spojené štáty nikdy neuznajú nároky Ruska na akékoľvek údajne anektované časti Ukrajiny," povedal.

Sullivan dodal, že referendá i údajný plán ruského vedenia povolať do vojny viac vojakov sú reakciou na nedávne neúspechy ruskej armády, keď ukrajinské jednotky znovu dobyli územia okupované dovtedy ruskými jednotkami.

Odsúdenie referenda

"Toto nie sú kroky sebavedomej krajiny. Nie sú to akty sily, práve naopak," konštatoval Sullivan.

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg - podobne ako USA - odsúdil plány Ruskom podporovaných úradov na usporiadanie referend na Ukrajine a varoval, že ide o ďalšiu eskaláciu vojny vyvolanú Kremľom.

"Fiktívne referendá nemajú žiadnu legitimitu a nemenia podstatu ruskej agresívnej vojny proti Ukrajine. Ide o ďalšiu eskaláciu Putinovej vojny," napísal generálny tajomník Severoatlantickej aliancie na Twitteri.

Zdôraznil, že "medzinárodné spoločenstvo musí odsúdiť toto hrubé porušenie medzinárodného práva a zintenzívniť podporu Ukrajine".

Rusko v roku 2014 podobným spôsobom anektovalo aj Krymský polostrov. Ani toto referendum nebolo medzinárodne uznané. Výsledky avizovaných referend, ktoré vlády západných krajín podľa všetkého neuznajú, môžu viesť k eskalácii vojenského konfliktu na Ukrajine, konštatuje agentúra AP.

Aktivisti vyzývajú ruských vojakov na Ukrajine, aby sa vzdali - kým je čas

Viac ako 20 ruských ľudskoprávnych a prodemokratických hnutí vyzvalo príslušníkov ruskej armády na Ukrajine, aby sa vzdali do zajatia skôr, ako nadobudne platnosť zákon, ktorým sa tento krok stane trestným činom.

Informovala o tom stanica Rádio Sloboda (RFE/RL), ktorá doplnila, že výzva týchto organizácií je zverejnená na webovej stránke ruského hnutia Vesna.
Aktivisti pripomínajú, že zmeny a dodatky trestného zákona boli Štátnou dumou v utorok schválené v zrýchlenom konaní. Horná komora parlamentu, Rada federácie, sa nimi bude zaoberať v stredu.

Podľa Vesny je veľmi pravdepodobné, že ruský prezident Vladimir Putin schválenú zákonnú novelu podpíše bezodkladne, čím nadobudne platnosť.
Podľa RFE/RL takto radikálne zmení situáciu pre tých vojakov, ktorí sa nechcú zúčastňovať na tzv. špeciálnej vojenskej operácii na Ukrajine.

Vyhlásenie upozorňuje, že prijatými zmenami sa pre príslušníkov ruských ozbrojených síl zavádza trestná zodpovednosť za dobrovoľné vzdanie sa, neoprávnené opustenie jednotky a neplnenie rozkazov.

Tieto zmeny sa pritom dotknú nielen príslušníkov armády, ktorá sa už nachádza na území Ukrajiny, ale aj tých vojakov, ktorí sú stále v Rusku a ktorí sa pripravujú na vyslanie do zóny konfliktu.

Kým doteraz vojak mohol odmietnuť účasť na bojoch alebo sa vzdať nepriateľovi a nebol za to potrestaný, po novom sa bude odmietnutie bojovať bude trestať až tromi rokmi väzenia – ako nesplnenie rozkazu.

Trestným činom sa stane aj vzdanie sa, za čo môže vojakovi hroziť až 10-ročné väzenie, dodala stanica RFE/RL.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti