Putin vyhlásil čiastočnú mobilizáciu v Rusku. Do zbrane povolajú 300-tisíc záložníkov

Reportáž z Televíznych novín sa automaticky prehrá po reklame

Ruský prezident Vladimír Putin oznámil čiastočnú mobilizáciu v Rusku, informovala agentúra TASS. Oznámil to vo svojom prvom príhovore národu od začiatku invázie Ruska na Ukrajinu. Ide o prvú ruskú mobilizáciu od druhej svetovej vojny.

„V záujme ochrany našej vlasti a celistvosti považujem za potrebné podporiť čiastočnú mobilizáciu,“ vyhlásil šéf Kremľa.

Putinov prejav k národu o situácii na Donbase a Ukrajine, o stave zvláštnej vojenskej operácie a o postavení dobrovoľníkov sa začal vysielať v stredu (21.9.) o deviatej ráno moskovského času.

Návrh už podpísal, mobilizácia má podľa neho začať okamžite. Brannej povinnosti budú podliehať iba občania zo záloh, predovšetkým tí, ktorí majú skúsenosti. Pred tým, než pôjdu na front, by mali prejsť ďalším výcvikom.

Vojenskej službe sa môžu mobilizovaní Rusi vyhnúť kvôli veku, problémom so zdravím či pokiaľ sú vo väzení, napísala agentúra RIA Novosti.

Prečítajte si tiež:

V Rusku bude mobilizovaných 300-tisíc záložníkov

Ruský minister obrany Sergej Šojgu v stredu oznámil, že v Rusku bude mobilizovaných 300.000 záložníkov ruských ozbrojených síl. TASR správu prevzala z agentúry AP.

Šojgu to uviedol po tom, ako ruský prezident Vladimir Putin v stredu v Rusku vyhlásil čiastočnú mobilizáciu pred tým, ako sa v štyroch ukrajinských regiónoch uskutočnia referendá o pripojení k Rusku.

„Bude povolaných 300.000 záložníkov,“ povedal Šojgu v príhovore v ruskej štátnej televízii, z ktorého citovala agentúra AFP. Dodal, že ide len o zlomok ruských vojakov, ktorých je možné povolať.

Šéf ruského rezortu obrany tiež oznámil, že v bojoch na Ukrajine zahynulo od 24. februára 5937 ruských vojakov. Ide o veľmi zriedkavé priznanie vojenských strát zo strany Moskvy, píše AFP. Šojgu dodal, že Rusko na Ukrajine "nebojuje ani tak proti Ukrajine, ako proti kolektívnemu Západu".

Referendá o pričlenení sa k Rusku, v termíne od 23. do 27. septembra, ohlásili v utorok predstavitelia proruských separatistických "republík" na východe Ukrajiny – Doneckej a Luhanskej –, ako aj Moskvou dosadení činitelia okupovaných častí Chersonskej oblasti na juhu a Záporožskej oblasti na juhovýchode Ukrajiny.

Putin: Bojujeme s neonacistami a vojenskou mašinériou Západu

Na Ukrajine podľa Putina momentálne bojujú profesionálni vojaci a dobrovoľníci. „Bojujeme s neonacistami a vojenskou mašinériou Západu,“ uviedol.

„Otvorene hovoria, že rozdelili Sovietsky zväz v roku 1991 a teraz chcú urobiť to isté s Ruskom,“ dodal.

Pozrite si novinky o aktuálnom dianí v súvislosti s vojnou na Ukrajine:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti