Zahraničné

Vatikán pôjde vysvetľovať zneužívanie detí do OSN

Kardináli vo Vatikáne
Zdroj: SITA

Dôvodom je, že sa odmietal zbaviť pedofilných kňazov.

Výbor Organizácie Spojených národov pre práva dieťaťa (UNCRC) si predvolá vysokých predstaviteľov Vatikánu, ktorých sa chce pýtať na vyšetrovanie zneužívania maloletých a mladistvých zo strany rímskokatolíckych duchovných. Vo štvrtok o tom informuje spravodajský portál britskej stanice BBC.

UNCRC koná na základe Charty práv dieťaťa OSN, ktorú Svätá stolica ratifikovala v roku 1990. Vatikán čelí obvineniam, že umožnil zneužívanie tisícov detí tým, že sa odmietal zbaviť pedofilných kňazov.

Obvinenia z celého sveta

Katolíckou cirkvou v posledných rokoch otriasajú množiace sa škandály okolo zneužívania mladistvých. Prípady zaznamenali v Spojených štátoch, Írsku, Austrálii ale aj v Nemecku. Vatikán tvrdí, že každý rok dostáva asi 600 sťažností proti kňazom, ktorí údajne sexuálne zneužívali svojich veriacich.

Väčšina z prípadov sa však neodohrala v súčasnosti, ale ešte v 60. až 80. rokoch minulého storočia. Cirkev bola terčom kritiky najmä preto, že kňazov podozrivých z pedofilných praktík biskupi nevyhadzovali z cirkvi, ale ich len presúvali do iných diecéz. 

Pápež František po nástupe do funkcie na jar tohto roku už sprísnil zákony týkajúce sa sexuálneho zneužívania detí . Vatikán chce svoju legislatívu zosúladiť s medzinárodnými dohovormi, ktorých je signatárom.

VATIKÁN/SITA

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti