Zahraničné

Protivojnová koalícia v Rusku zvoláva pouličné protesty v reakcii na Putinovu mobilizáciu

Reportáž z Televíznych novín sa automaticky prehrá po reklame

Úrad moskovskej prokuratúry v stredu vyhlásil, že účasť na protestoch a nepovolených „hromadných podujatiach“ predstavuje trestný čin, ktorý môže viesť k „odňatiu slobody až do 15 rokov“.

Ako uvádza na svojom webe stanica BBC, toto upozornenie zverejnené v príspevku na platforme Telegram, je zjavným varovaním, aby sa ľudia nezúčastnili na demonštráciách zvolaných na stredu večer, ktorých cieľom je protest proti vyhláseniu čiastočnej mobilizácie do vojny na Ukrajine.

Denník The Guardian píše, že ruské protivojnové hnutie Vesna vyzvalo na konanie demonštrácií naprieč Ruskom, ktoré sa majú začať o 19.00 h miestneho času (18.00 h SELČ).

Prečítajte si tiež:

„Vyzývame (členov) ruskej armády - v útvaroch aj na frontovej línii -, aby sa odmietli zúčastňovať na 'špeciálnej operácii' alebo aby sa čo najskôr vzdali,“ píše sa vo vyhlásení hnutia Vesna.            

„Nemusíte zomrieť pre Putina. V Rusku vás potrebujú tí, čo vás milujú. Pre úrady ste len potravou pre delá, kde budete zmárnení bez akéhokoľvek zmyslu a účelu,“ dodali organizátori protestov na svojej internetovej stránke.

Protivojnový protest v Novosibirsku - treťom najväčšom ruskom meste: 

Medzičasom sa už začalo niekoľko protestov na ruskom Ďalekom východe, píše BBC s tým, že v meste Irkutsk údajne už bolo zadržaných desať osôb.

Nezávislý ľudskoprávny mediálny projekt OVD-info odhaduje, že od začiatku ruskej ofenzívy na Ukrajine, ktorá trvá už takmer sedem mesiacov, bolo v Rusku zadržaných 16.437 ľudí.

Prečítajte si tiež:

Poradca Zelenského: Mobilizácia v Rusku bola predvídateľná

Mobilizácia v Rusku bola predvídateľným krokom, ktorý sa stane mimoriadne nepopulárnym, a len zdôrazňuje, že vojna na Ukrajine neprebieha podľa plánu Moskvy. Pre tlačovú agentúru Reuters to v stredu povedal poradca ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Mychajlo Podoľak.

Podoľak v SMS správe pre Reuters napísal, že ruský prezident Vladimir Putin sa snaží presunúť vinu za začatie „nevyprovokovanej vojny“ a za následnú zhoršujúcu sa ekonomickú situáciu ľudí v Rusku na Západ.

Veľvyslankyňa USA: Čiastočná mobilizácia je znakom slabosti Moskvy

Čiastočná mobilizácia v Rusku, nariadená ruským prezidentom Vladimirom Putinom, je znakom slabosti Moskvy. V stredu to v príspevku na sociálnej sieti Twitter uviedla americká veľvyslankyňa na Ukrajine Bridget Brinková. TASR informuje na základe správy agentúry AFP.

„Falošné referendá a mobilizácia sú znakmi slabosti a zlyhania Ruska. Spojené štáty nikdy neuznajú nárok Ruska na údajne anektované ukrajinské územie a budeme naďalej stáť pri Ukrajine – a to tak dlho, ako to bude potrebné,“ napísala Brinková.

Prečítajte si tiež:

Čína vyzvala Rusko a Západ na dialóg

Čína vyzvala Rusko a západné krajiny na vzájomný dialóg a hľadanie spôsobu, ako vyriešiť bezpečnostné obavy všetkých strán po tom, ako ruský prezident Vladimir Putin obvinil Západ z „jadrového vydierania“. Vyplýva to zo stredajšieho vyhlásenia hovorcu čínskeho ministerstva zahraničných vecí Wang Wen-pina, informuje TASR podľa správy agentúry Reuters.

Postoj Číny k situácii na Ukrajine je stály a jasný, povedal hovorca čínskeho rezortu diplomacie na pravidelnej tlačovej konferencii.

Putin v stredu ráno v televíznom prejave k národu obvinil Západ zo snahy o "zničenie" Ruska. Ruský prezident zdôraznil, že Moskva odpovie "všetkými prostriedkami, ktoré má k dispozícii" v prípade, ak bude ohrozená územná celistvosť Ruska.  

Šéf Kremľa obvinil Západ aj z "jadrového vydierania" a zmienil sa o "vyhláseniach niektorých vysokopostavených predstaviteľov popredných štátov NATO o možnosti použitia jadrových zbraní hromadného ničenia proti Rusku".

Prečítajte si tiež:

EÚ: Mobilizácia svedčí o Putinovom zúfalstve

Rozhodnutie ruského prezidenta Vladimira Putina vyhlásiť čiastočnú mobilizáciu je spolu so snahou o hlasovanie o anexii Ruskom okupovaných území prejavom jeho "zúfalstva" z vojenských neúspechov Moskvy na Ukrajine. Vyhlásil to v stredu hovorca Európskej únie Peter Stano, ktorého cituje tlačová agentúra AFP.

„Je to len ďalší dôkaz toho, že Putin nemá záujem o mier; že má záujem o eskaláciu svojej agresívnej vojny. Aj toto je ďalší znak jeho zúfalstva z toho, ako sa vyvíja jeho agresia voči Ukrajine,“ povedal Stano.

Navaľnyj kritizuje mobilizáciu; zvolané sú protivojnové protesty

Uväznený kritik Kremľa Alexej Navaľnyj v stredu ostro odsúdil oznámenie Vladimira Putina o čiastočnej mobilizácii a vyhlásil, že ruský prezident posiela ďalších Rusov na smrť v neúspešnej vojne. Informoval o tom portál britskej televízie Sky News.

Najpoprednejší opozičný líder v Rusku Navaľnyj vo videoodkaze z väzenia povedal: „Je jasné, že táto zločinecká vojna sa zhoršuje, prehlbuje a Putin sa snaží do nej vtiahnuť čo najviac ľudí. Chce touto krvou pošpiniť státisíce ľudí.“

Medzitým protivojnové skupiny v Rusku zvolali ľudí na pouličné protesty proti príkazu na mobilizáciu.

„Toto znamená, že tisíce ruských mužov - našich otcov, bratov a manželov - hodia do vojnového mlynčeka na mäso," uviedla protivojnová koalícia Vesna. "Teraz vojna prichádza do každého domu a do každej rodiny,“ dodala.

Nemecký vicekancelár Habeck: Ďalšie zlé rozhodnutie Moskvy

Nemecký vicekancelár Robert Habeck v stredu ostro skritizoval rozhodnutie Ruska mobilizovať státisíce záložníkov. Informovala o tom tlačová agentúra DPA s odvolaním sa na vyhlásenie ministerstva hospodárstva, ktoré Habeck tiež riadi.

Habeck označil krok Moskvy za "ďalšie zlé a nesprávne" rozhodnutie, ktoré konflikt na Ukrajine iba zhoršuje. Dodal, že nemecká vláda sa radí, ako má na daný vývoj politicky zareagovať.

Britský minister obrany: Putinov prejav dokazuje, že invázia zlyháva

Rozhodnutie ruského prezidenta Vladimira Putina mobilizovať záložníkov v Rusku na podporu vojny na Ukrajine ukazuje, že "jeho invázia zlyháva", reagoval v stredu britský minister obrany Ben Wallace. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

„Žiadne množstvo vyhrážok a propagandy nemôže skryť fakt, že Ukrajina túto vojnu vyhráva, že medzinárodné spoločenstvo je zjednotené a Rusko sa stáva svetovým vyvrheľom,“ uviedol Wallace vo vyhlásení.

Holandský premiér Mark Rutte sa tiež pridal k sérii hlasov západných lídrov, ktorí sa odsudzujúco vyjadrili k stredajšiemu Putinovmu oznámeniu, že nariaďuje čiastočnú mobilizáciu, a aj k jeho vyhrážkam jadrovými zbraňami.

Rutte pre holandskú rozhlasovú a televíznu stanicu NOS (Nederlandse Omroep Stichting) povedal: „Mobilizácia, vyzývanie na referendá v Doneckej oblasti, to všetko sú prejavy paniky. Jeho (Putinova) rétorika o jadrových zbraniach je niečo, čo sme počuli predtým už veľakrát, a necháva nás to chladných. To všetko je súčasť rétoriky, ktorú už poznáme. Odporúčam zachovať pokoj.“

Prečítajte si tiež:

Fiala: Mobilizácia je ďalším dôkazom toho, že agresorom je Rusko

Čiastočná mobilizácia, ktorú vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin, je snahou o ďalšiu eskaláciu Ruskom rozpútanej vojny na Ukrajine. Uviedol to v stredu na sociálnej sieti Twitter v reakcii na prejav ruského prezidenta predseda českej vlády Petr Fiala.

Podľa Fialu je Putinovo vyhlásenie dôkazom toho, že jediným agresorom je práve Rusko. „Pomoc Ukrajine je potrebná a musíme v nej v našom vlastnom záujme pokračovať,“ dodal český premiér.

Putinovo vyhlásenie čiastočnej mobilizácie i "pseudoreferenda" na okupovaných územiach Ukrajiny vedie k ďalšiemu umieraniu Ukrajincov aj Rusov, reagovalo české ministerstvo zahraničných vecí. „Tvrdenie, že Rusko je ohrozené, je odporným klamstvom. Svet vidí, že Rusko napadlo susednú demokraciu, ktorá len bráni svoju slobodu,“ napísal rezort Jana Lipavského.

Pozrite si novinky o aktuálnom dianí v súvislosti s vojnou na Ukrajine:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti