Blízky priateľ Putina označil krajiny, ktoré môžu byť terčmi jadrového útoku. Ukrajinu nespomenul

Reportáž z Televíznych novín sa automaticky prehrá po reklame

Rusko sa opäť vyhráža použitím taktických jadrových zbraní. Ruský prezident Vladimir Putin v stredu ráno v televíznom prejave k národu vyhlásil, že Moskva odpovie "všetkými prostriedkami, ktoré má k dispozícii", ak bude územná celistvosť Ruska ohrozená.

Oveľa konkrétnejší bol Putinov priateľ poslanec Štátnej dumy Andrej Guruľov, ktorý ešte dva dni pred prejavom ruského prezidenta označil za hlavné terče jadrových útokov Veľkú Britániu a Nemecko, informuje portál Polsat News.

Guruľov to povedal v ruskej štátnej televízii Rossija 1 v diskusnej relácii 60 minút. Rusko podľa neho „na Ukrajine zvíťazí, nech to stojí, čo to stojí“.

Keď v debate došlo na tému hypotetického použitia jadrových zbraní, Guruľov poznamenal, že Ruská federácia ich môže použiť, ale nie na Ukrajine. „Jadrové zbrane nehodláme použiť na Ukrajine, pretože tam stále budeme žiť. Ak ale za tri minúty premeníme Veľkú Britániu a Nemecko na marťanskú púšť, pre koho NATO spustí svoj článok 5,“ pýtal sa poslanec.

V rovnakom tóne rozvíjala svoje myšlienky aj moderátorka relácie. Navrhla, že ideálna príležitosť, kedy mohol Kremeľ zaútočiť na Spojené kráľovstvo, bola v pondelok počas pohrebu kráľovnej Alžbety II., na ktorom sa zúčastnili stovky západných štátnikov.

Prečítajte si tiež:

​Guruľov v reakcii na túto úvahu opäť spomenul článok 5, s tým, že je presvedčený o tom, že prezident USA Joe Biden sa ním riadiť nebude.

Signatári Severoatlantickej zmluvy sa v článku 5 dohodli na tom, že v prípade ozbrojeného útoku voči jednej z členských krajín NATO, budú to považovať za napadnutie všetkých.

Pozrite si novinky o aktuálnom dianí v súvislosti s vojnou na Ukrajine:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti