Donald Trump má ďalší problém. Newyorská prokurátorka podala žalobu na neho aj na jeho deti

Reportáž z Televíznych novín sa automaticky prehrá po reklame

Newyorská prokurátorka Letitia Jamesová v stredu podala žalobu na bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa a členov jeho rodiny v súvislosti s finančnými praktikami jeho rodinnej firmy. Informuje denník The Guardian.

Jamesová vo vyhlásení uviedla, že žalobu podáva proti Donaldovi Trumpovi, spoločnosti Trump Organization, členom vrcholového manažmentu a ďalším zainteresovaným subjektom. Dôvodom sú finančné podvody vykonávané s cieľom získať určité ekonomické výhody.

"V žalobe sa uvádza, že Trump a jeho deti Donald mladší, Ivanka a Eric nepravdivo nadhodnocovali čistú hodnotu Trump Organization, aby získali od bánk pôžičky za lepších podmienok, na aké by spoločnosť za bežných okolností nemala nárok," uviedla Jamesová.

Dodala, že týmito praktikami sa Trumpova firma snažila získať daňové výhody či vyššie poistné krytie.

Americký exprezident sa podľa prokurátorky "nezákonne obohacoval a okrádal systém, teda aj všetkých nás, pričom tak robil s pomocou ostatných obžalovaných".

Vyšetrovatelia sa domnievajú, že Trumpove činy "porušili federálny trestný zákon aj predkladaním falošných vyhlásení finančným inštitúciám a bankovými podvodmi".

Trump v minulosti Jamesovú opakovane obvinil, že jej vyšetrovanie je politicky motivované. Vyhlásil tiež, že prokurátorka, ktorá je Afroameričanka, je údajne rasistka, pripomína The Guardian.

Reakcia Trumpa

Americký exprezident Donald Trump označil žalobu za "ďalší hon na čarodejnice". V stredu to napísal na svojej sociálnej sieti Truth Social. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

"Ďalší hon na čarodejnice od rasistickej prokurátorky Letitie Jamesovej, ktorej sa nepodarilo stať sa guvernérkou, lebo nemala takmer žiadnu podporu verejnosti," vyhlásil Trump.

Žalobu skritizovala aj Trumpova hovorkyňa Liz Harringtonová, podľa ktorej ide o "príbeh dvoch systémov spravodlivosti, kde zločinci chodia po slobode a demokrati prenasledujú iba svojich politických protivníkov".

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti