Zahraničné

Vypočujte si najdlhšiu ozvenu na svete. Vieme, na ktorom mieste vzniká

Olejová nádrž v Škótsku
Zdroj: BBC

Ide o nový svetový rekord. Ozvena trvá až 75 sekúnd.

Obrovská olejová nádrž, ktorú postavili pred 80 rokmi v škótskom regióne Highlands, má nové využitie. Zaznamenali v nej najdlhšiu ozvenu na svete.

Keďže ide o nový svetový rekord, zapíše sa aj do Guinnessovej knihy rekordov. Ozvena trvala 75 sekúnd. Pokus, ktorý urobil profesor Trevor Cox, znenazdajky prekonal doterajší, 40 rokov starý rekord. Ten tiež zaznamenali v Škótsku, ale bol o minútu kratší.

Už nepoužívaná olejová nádrž je dvakrát väčšia ako futbalové ihrisko. Profesor Cox do nej vliezol a začal spievať a kričať zo všetkých síl.

Zdroj: BBC

„Bolo to ako keď si malé dieťa prvýkrát sadne za klavír, stlačí kláves a čuduje sa, odkiaľ vychádza ten zvuk," uviedol. V tom momente vymyslel profesor svoj projekt. Zapojil do neho aj archeológa Allana Kilpatricka.

Spoločne sa vrátili do nádrže aj s meracími prístrojmi. Vystrelili zo zbrane a v duchu začali počítať. Ozvena trvala neuveriteľne dlho.

Nový 75-sekundový rekord poriadne zahanbil ten predošlý. Zaznamenali ho v Hamiltonskom mauzóleu v v škótskom regióne Južný Lanarkshire. Mal iba 15 sekúnd. Profesor Cox svoj výskum uvádza aj vo svojej novej knihe „Sonic Wonderland: A Scientific Odyssey Of Sound" (Akustický svet zázrakov: Vedecká odysea zvuku).

 

https://www.youtube.com/watch?v=AZtp0yjjyOU


ŠKÓTSKO/JH, Daily Mail

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.