Arménsko a Azerbajdžan sa navzájom obvinili z porušenia prímeria

Azerbajdžanskí vojaci prekračujú arménsko-azerbajdžanskú hranicu a približujú sa k arménskym pozíciám.
Azerbajdžanskí vojaci prekračujú arménsko-azerbajdžanskú hranicu a približujú sa k arménskym pozíciám. Zdroj: TASR/Armenian Defense Ministry via AP

Arménsko a Azerbajdžan sa v piatok navzájom obvinili z ostreľovania a porušenia prímeria, ktoré ukončilo minulotýždňové ťažké boje. Píše agentúra Reuters.

Jednotky azerbajdžanskej armády 23. septembra o 07.40 h miestneho času (05.40 h SELČ) znova porušili mierový režim, keď pálili z rôznych pozícií na arménske bojové pozície umiestnené vo východnej časti arménsko-azerbajdžanských hraníc,“ napísal arménsky rezort obrany na sociálnych sieťach.

Arménsko ďalej uviedlo, že paľbu opätovalo, pričom v radoch príslušníkov svojej armády neutrpelo straty.

Podobné obvinenie neskôr proti Arménsku vznieslo aj azerbajdžanské ministerstvo obrany.

Prečítajte si tiež:

Na hraniciach týchto dvoch bývalých sovietskych republík prepukli začiatkom tohto mesiace opäť boje, ktoré si vyžiadali životy takmer dvesto vojakov. Išlo o najhoršiu vojenskú eskaláciu od druhej vojny o Náhorný Karabach z jesene 2020, počas ktorej zahynulo viac ako 6500 ľudí.

Posledné zrážky súvisia s niekoľko desaťročí trvajúcim sporom o územie Náhorného Karabachu. Ten je medzinárodné uznaný ako súčasť Azerbajdžanu, avšak do roku 2020 ho ovládala väčšinová arménska populácia, píše Reuters.

Arménsko minulý týždeň uviedlo, že Azerbajdžan ho napadol a dobyl niekoľko arménskych obcí, ktoré sa nachádzajú za územím sporného Náhorného Karabachu. Baku vtedy oponovalo, že išlo o reakciu na provokácie z arménskej strany.

Vojenským spojencom Arménska je Rusko, ktoré sa zároveň snaží zachovať priateľské vzťahy aj s Azerbajdžanom. Baku zase podporuje vojensky, finančne aj politicky Turecko.

Pozrite si aj archívnu reportáž z Televíznych novín (13.9.):

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti