Ako keď včely naraz vyletia z úľa. Aplikácia ukazuje exodus Rusov po vyhlásení mobilizácie

Ako keď včely naraz vyletia z úľa. Aplikácia ukazuje exodus Rusov po vyhlásení mobilizácie
Rusi čakajú v radách na svoje lety na moskovskom letisku Vnukovo. Zdroj: Profimedia.sk

Po vyhlásení čiastočnej mobilizácie sa mnohí Rusi rozhodli opustiť svoju krajinu. Už počas stredy sa vypredali všetky letenky z Moskvy do tureckého Istanbulu či arménskeho Jerevanu. Zaprášilo sa aj po letenkách do Baku, hlavného mesta Azerbajdžanu.

Kolóny sa začali tvoriť na rusko-fínskej hranici. Exodus ruských občanov pokračoval aj počas štvrtka. Niektorí mali namierené do Kazachstanu, ďalší do Mongolska ale napríklad aj znepriateleného Gruzínska.

Letecký portál Air Live neskôr prišiel s informáciou, že ruské aerolínie prestali predávať letenky mužom vo veku 18 až 65 rokov, ktorí nemajú povolenie na vycestovanie od ministerstva obrany. 

Okolo polnoci z utorka na stredu bezpečnostný analytik Konrad Muzyka zdieľal screenshot (snímku obrazovky) zachytávajúci stredajší let do Istanbulu a jeho cenu 80-tisíc rubľov, (v prepočte cca 1320 eur). Úplne najdrahšie však boli jednosmerné letenky do Istanbulu, ktorých cena ešte počas štvrtka vystrelila k hranici 450-tisíc rubľov ( cca 8130 eur). 

Snímka tiež ukazovala, že lety naplánované na tejto trase boli dostupné každý deň najmenej do budúceho utorka.

Prečítajte si tiež:

V stredu okolo 08.45 h, po Putinovom televíznom prejave a oznámení čiastočnej mobilizácie, však už boli takéto lety naplánované na stredu vypredané a ceny ostatných raketovo stúpli. Len o pol hodiny neskôr spoločnosť Turkish Airlines na svojej internetovej stránke informovala, že lety do Istanbulu na štvrtok a piatok už tiež nie sú k dispozícii. A ceny leteniek na ostatné dni sa ešte viac zvýšili. Portál Sky News tiež pozoroval podobný vývoj aj pri letoch z Moskvy do Belehradu.

„Mobilizácia spôsobuje úplne novú dynamiku v ruskej spoločnosti. Mnoho mužov bude chcieť opustiť svoju krajinu čo najskôr, aby sa vyhlo poslaniu na Ukrajinu. Vypredané letenky do Turecka to iba potvrdzujú,“ vysvetlil bezpečnostný analytik pre Sky News.

Pozrite si novinky o aktuálnom dianí v súvislosti s vojnou na Ukrajine:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti