Až štvrtinu nádorov by mohla zničiť nová forma liečby. Vedci sú k nej o krok bližšie

Až štvrtinu nádorov by mohla zničiť nová forma liečby. Vedci sú k nej o krok bližšie
Ilustračná snímka. Zdroj: TASR - Pavel Neubauer

Ak by náš imunitný systém dokázal odhaliť rakovinové bunky, mohlo by to viesť k objaveniu novej formy liečby tejto zákernej choroby. Vedci prišli s teóriou, že ak liek „prezradí“ imunitnému systému, že ho napadli rakovinové bunky, bude na ne vedieť zacieliť a zničiť ich.

Tento nový prístup k liečbe rakoviny je zatiaľ len testovaný a priblížili ho vedci v recenzovanej publikácii Cancer Cell.

Liečba spočíva v tom, že na povrch rakovinovej bunky sa dá proteín génu KRAS, ktorý je zodpovedný až za štvrtinu všetkých nádorov. Proteín sa stane akýmsi signálom, ktorý imunitný systém zaznamená a rozhodne sa ho zničiť.

Chemik a spoluautor štúdie Kevin Shokat priblížil, že imunitný systém zvyčajne vie identifikovať zlý KRAS gén, ale nevie ho nájsť. Ak sa na proteín dá na povrch bunky, stane sa „viditeľnejším“ a imunitný systém ho ľahšie nájde.

Výskumníci teraz pracujú na vývoji lieku, ktorý túto liečbu umožní. Vývoj takejto látky by výrazne posunul vpred imunologickú liečbu rakoviny.

Spoluautor publikácie a farmaceut Charles Craik hovorí, že je potrebných ešte veľa krokov, kým bude liečba testovaná na ľuďoch, ale je optimista.

Pozrite si archívnu reportáž o Jane Šiskovej, ktorá prekonala rakovinu a teraz pomáha iným ženám:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Veda a technika

Dôležité udalosti