Na Filipínach začali s rozsiahlou evakuáciou pobrežia. Tajfún Noru zosilnel

Na Filipínach začali s rozsiahlou evakuáciou pobrežia. Tajfún Noru zosilnel
Zdroj: TASR/AP/Harley Palangchao

Filipínske úrady začali v nedeľu s rozsiahlou evakuáciou pobrežných oblastí na ostrove Luzon, pretože tajfún Noru v sobotu večer zosilnel. TASR informuje podľa informácií agentúr Reuters a AP.

Rýchlosť vetra sa "po období explozívneho zosilnenia" zvýšila zo 120 kilometrov za hodinu na 185 km/h. Podľa upozornenia agentúry pre katastrofy sa Noru v rámci kategorizácie zmenil na supertajfún. Očakáva sa ďalšie zosilňovanie a nad pevninou môže vietor dosahovať až rýchlosť 240 km/h. Jeho súčasťou budú prívalové dažde a silný príboj na pobreží. Oko tajfúnu by mohlo tesne minúť husto osídlené hlavné mesto Manila.

Prečítajte si tiež:

"Dúfajme, že tento tajfún sa rýchlo preženie, hoci prináša silný vietor," povedal hovorca agentúry pre katastrofy Bernardo Rafaelito Alejandro. Úrady sú v pohotovosti pred zosuvmi pôdy, záplavami a ničivým vetrom.

"Požiadala som našich starostov o prísne preventívne evakuácie," povedala Helen Tan, guvernérka ostrova Luzon pre rozhlasovú stanicu DZRH. Rybárske lode majú podľa nej zakázané vyplávanie na more. Filipínska pobrežná stráž uviedla, že v prístavoch južne od hlavného mesta uviazlo viac ako 1200 pasažierov a 28 plavidiel.

Noru je 11. silná tropická búrka v tomto roku, na Filipínach ich každoročne býva v priemere 20.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Počasie

Dôležité udalosti