Zahraničné

Zverejnili zoznam najmenej priateľských krajín pre migrantov

Africkí imigranti.
Zdroj: TASR

Najlepšou krajinou pre integráciu migrantov sa stalo Švédsko.

Británia a Holandsko sa stali menej priateľskými miestami pre migrantov vzhľadom na vplyv ultrapravicových strán a úsporných opatrení. Obe krajiny dnes vypadli zo zoznamu desiatich najpriateľskejších krajín v správe Index politiky integrácie migrantov (MIPEX) 2015. Informovala o tom agentúra Reuters.

Index porovnáva integračné politiky v 38 krajinách. K jeho zverejneniu došlo v čase citlivom pre Európu, pretože vlády diskutujú o rozdelení desaťtisícov migrantov.

Najlepšou krajinou pre integráciu migrantov sa stalo Švédsko, na ďalších priečkach sa umiestnili Portugalsko a Nový Zéland. Najviac stúplo Dánsko. Na poslednej priečke sa umiestnilo Turecko.

Vedci skúmali bariéry, ktorým musia migranti čeliť pri zamestnávaní, vzdelávaní, zdravotnej starostlivosti, politickej účasti, získavaní stáleho bydliska, prístupe k občianstvu, opätovnom sceľovaní rodín a protidiskiminačných snahách.

Podľa výskumníkov má Británia jedny z najsilnejších protidiskriminačných zákonov, zároveň sa však stala krajinou, v ktorej sa najťažšie v rozvinutom svete môžu rodiny opäť zísť.

Hodnotenie Holandska sa prepadlo pre rozsiahle škrty v oblasti podpory integrácie. Napríklad pomoc so zvládnutím holandského jazyka či hľadaním práce závisí od oblasti, v ktorej sa migranti nachádzajú.

LONDÝN/ TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.