Predčasné voľby v Taliansku vyhral pravicový blok

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Víťazom nedeľňajších predčasných parlamentných volieb v Taliansku sa stal pravicový blok vedený nacionalistickou a krajne pravicovou stranou Bratia Talianska (FdI). Vyplýva to z exit pollov, ktoré po zatvorení volebných miestností o 23.00 h SELČ zverejnili televízne stanice Rai News 24 a SkyTG24. Informovala o tom agentúra DPA.

Pravicový blok, ktorý bol podľa prieskumov jasným favoritom volieb, podľa prognóz dostal 41 - 45 percent hlasov. Vzhľadom na osobitosť talianskeho volebného systému by to malo stačiť na zisk väčšiny mandátov. Najsilnejším subjektom bloku je strana Bratia Talianska, ktorá získala 22 - 26 percent hlasov. Jej predsedníčka Giorgie Meloniová by sa v prípade potvrdenia víťazstva mohla stať prvou talianskou premiérkou. Ďalšími stranami bloku sú Liga Mattea Salviniho a Vpred Taliansko (FI) bývalého viacnásobného premiéra Silvia Berlusconiho.

Prečítajte si tiež:

​Ľavicové a stredové strany nešli do volieb jednotne. Aliancia sociálnych demokratov s ľavicovými stranami a zelenými získala podľa prognóz 25,5 - 29,5 percenta hlasov. Hnutie piatich hviezd (M5S), ktorého predseda Giuseppe Conte bol od júna 2018 do februára 2021 premiérom, dostalo 13,5 -17,5 percenta hlasov. Blok stredových strán volilo 6,5 - 8,5 percenta Talianov.

Na voľbách sa mohlo zúčastniť vyše 50 miliónov Talianov. Ich účasť o 19.00 h dosiahla 51,16 percenta, čo je o sedem percent menej ako v marci 2018. Odvtedy sa v Taliansku vystriedali tri vlády. Predčasné voľby v Taliansku sa konali po tom, ako v júli padla vláda premiéra Maria Draghiho. V opačnom prípade by sa konali až začiatkom roka 2023. Bývalý šéf ECB Draghi bol vymenovaný do čela vlády začiatkom roka 2021. Draghi však zostane vo funkcii dovtedy, kým nezloží prísahu nová vláda, čo môže trvať niekoľko týždňov.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti