Z Ruska od vyhlásenia mobilizácie utieklo viac ako 260-tisíc mužov, tvrdí tajná služba

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Z Ruska utieklo od stredy (21.9.), kedy šéf Kremľa vyhlásil čiastočnú mobilizáciu, viac ako 260 000 mužov. S odvolaním sa na zdroj blízky Kremľu to v nedeľu (25.9.) napísal opozičný denník Novaja Gazeta. Predstavitelia bezpečnostných zložiek a silových ministerstiev navrhujú podľa denníka uzavrieť hranice.

Prečítajte si tiež:

O uzavretí hraníc pre mužov v brannom veku sa v administratíve prezidenta Vladimira Putina začalo diskutovať už v stredu, keď od bezpečnostných zložiek začali prichádzať prvé údaje o počte mužov opúšťajúcich Rusko. Najnovšia správa tajnej služby FSB z nedele uvádza 261 000 mužov, ktorí od stredy do sobotného večera opustili krajinu. Sociálne siete zaplavili snímky dlhých kolón na ruských hraničných priechodoch. Už v deň vyhlásenia mobilizácie mizli letenky z Ruska raketovou rýchlosťou prakticky kamkoľvek.

Prečítajte si tiež:

Server Meduza špekuluje o tom, že hranice budú zatvorené 28. septembra. Deň potom, čo budú známe výsledky pseudoreferend o pripojení niektorých oblastí Ukrajiny k Rusku. Súčasne ale uvádza, že opatrenie môže byť zavedené aj skôr, ak nastane hromadný exodus z Ruska.

Po vyhlásení mobilizácie čakajú Rusko problémy

Britská vojenská rozviedka predpokladá, že po vyhlásení tzv. čiastočnej mobilizácie bude teraz Rusko zápasiť s administratívnymi a logistickými problémami súvisiacimi s výcvikom takto sformovaných jednotiek.

Informovala o tom v pondelok britská stanica BBC, ktorá dodala, že na vojenské základne v Rusku začali prichádzať prvé skupiny ľudí povolaných v rámci mobilizácie.

BBC upozorňuje, že mnohí z týchto brancov za posledné roky nezískali nové a ani si neoživili svoje doterajšie vojenské zručnosti.

Britská vojenská rozviedka predpokladá, že mnohí z odvedených mužov pôjdu do predných línií frontu s minimálnym výcvikom, pretože ruská armáda má momentálne nedostatok vojenských inštruktorov.

Svoju rolu zohrá aj náhlivosť, s akou sa v Rusku začalo mobilizovať. O tom, že pre ruského prezidenta Vladimira Putina môže byť ťažké vytvoriť z mobilizovaných Rusov efektívne bojové jednotky do vojny na Ukrajine, píše aj americký denník Financial Times (FT), ktorý sa podľa BBC, monitorovanej agentúrou TASR, odvoláva na predstaviteľov kyjevského vedenia i vojenských expertov.

Tí neveria, že Rusko bude rýchlo schopné využiť mobilizovaných na posilnenie svojich útočných schopností. Ruská „čiastočná" mobilizácia však spôsobí, že Ukrajina bude musieť použiť viac ľudských síl a zbraní, aby dobyla okupované územia a vyhrala vojnu, konštatuje FT.

Prečítajte si tiež:

​„Samozrejme, táto (mobilizácia v Rusku) je pre nás zlou správou. Aj keď ruskí branci nemajú motiváciu, budú mať zbrane," konštatoval jeden zo zdrojov z jednotiek ukrajinskej územnej obrany.

Kyjev očakáva, že títo branci sa objavia v prvej línii v priebehu nasledujúcich šiestich týždňov. Podľa brigádneho generála Olexija Hromova, člena generálneho štábu ukrajinskej armády, Rusko zrejme najskôr pošle brancov na svoje hranice a stiahne odtiaľ jednotky regulárnej armády, ktoré tam boli dislokované.

V druhej fáze sa Rusko podľa Hromova bude snažiť vytvoriť nové spoločné vojenské formácie v delostreleckých a raketových jednotkách. Vzhľadom na to, že medzi brancami nie sú takmer žiadni vojenskí špecialisti, bude tento proces trvať dlho, tvrdí Hromov.

Výskumníčka z amerického think-tanku Rand Corporation Dara Massicotová si podľa BBC myslí, že mobilizovaných Rusov vyšlú na nedostatočne kryté časti frontovej línie.

„Ľudia bez skúseností a motivácie tam však nebudú veľmi efektívni,“ upozornila súčasne. Ďalšou možnosťou by podľa názoru Massicotovej mohlo byť vyslanie prvej vlny mobilizovaných na plnenie menej náročných úloh na už okupovaných ukrajinských územiach, čím by sa uvoľnili ďalšie ruské bojaschopné jednotky.

Takéto úlohy môžu zahŕňať logistickú podporu alebo strážnu službu na kontrolných stanovištiach.

Ruský minister obrany Sergej Šojgu minulý týždeň uviedol, že Kremeľ má v úmysle zmobilizovať 300.000 zo svojich 25 miliónov „rezervistov“. Podľa vojenských analytikov bude však počet mobilizovaných oveľa vyšší.

Ukrajina, kde bola vyhlásená úplná mobilizácia, má k dispozícii od 700.000 do milióna bojaschopných ľudí.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti