Zahraničné

OSN varuje pred účinkami globálneho otepľovania

Sklenikove plyny, elektráreň
Zdroj: Shutterstock.com

To bude narastať, ak jednotlivé krajiny neprejdú na čistú energiu a neznížia emisie.

Odborníci Organizácie Spojených národov (OSN) varujú, že ak bude celosvetová úroveň skleníkových plynov naďalej stúpať, oneskorené prijímanie účinných opatrení zníži šance medzinárodného spoločenstva uspieť v boji s najhoršími následkami klimatickej zmeny. Informovala o tom vo štvrtok agentúra AP. 

Najnovšie zistenia sú uvedené v konečnom znení správy pripravovanej Medzinárodným panelom o zmene klímy (IPCC)patriacim pod OSN. Panel pravidelne vyhotovuje odborné podklady pre rokovania OSN o klimatickej dohode, ktorú majú vlády jednotlivých krajín uzavrieť do roku 2015.

V správe, ktorej finálnu verziu agentúra AP získala ešte pred jej oficiálnym zverejnením, sa uvádza, že globálne otepľovanie bude narastať, ak jednotlivé krajiny neprejdú urýchlene na čistú energiu a neznížia emisie.

Napriek politike jednotlivých štátov a spoločnému medzinárodnému úsiliu zameranému na spomalenie klimatickej zmeny stúpli emisie oxidu uhličitého a iných skleníkových plynov v rokoch 2000-10 priemerne o 2,2 percenta, čo je takmer o jedno percento viac ako medzi rokmi 1970-2000.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.