Kazachstan neuzná referendá ani prípadnú anexiu okupovaných oblastí Ukrajiny k Rusku

Referendá o pripojení k Rusku
Referendá o pripojení k Rusku Zdroj: TASR/AP

Kazachstan neuzná výsledky referend ani prípadnú anexiu okupovaných oblastí Ukrajiny k Rusku. Oznámilo to v pondelok ministerstvo zahraničných vecí tejto postsovietskej stredoázijskej krajiny, ktorá je považovaná za jedného z blízkych spojencov Ruska, informuje agentúra Reuters.

„Čo sa týka konania týchto referend... Kazachstan vychádza z princípov územnej celistvosti štátov, ako aj ich zvrchovanej rovnocennosti a mierového spolunažívania," uviedol hovorca kažašského rezortu diplomacie Ajbek Smadijarov.

Prečítajte si tiež:

​Reuters pripomína, že kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev už viackrát vyzval na vyriešenie vojny na Ukrajine v súlade s Chartou OSN.

„Opätovne potvrdzujme našu pripravenosť poskytnúť všetku možnú pomoc pri nadviazaní politického dialógu," povedal v pondelok Smadijarov.

„Naša krajina popritom zároveň verí, že udržanie stability na regionálnej alebo celosvetovej úrovni je tým najdôležitejším cieľom," dodal.

Hlasovanie v zmienených referendách sa uplynulý piatok začalo samozvaných republikách Doneckej a Luhanskej a v okupovaných častiach Chersonskej oblasti na juhu a Záporožskej oblasti na juhovýchode Ukrajiny. Prebiehať bude päť dní   do utorka 27. septembra.

Ukrajina, západní lídri i Organizácia Spojených národov prebiehajúce referendá odsúdili, označili ich za nelegitímnu predzvesť nelegálnej anexie a zároveň avizovali, že ich výsledky neuznajú.

Pozrite si záznam z Televíznych novín z 23. septembra o tom, že sa v okupovaných častiach Ukrajiny začali referendá o pripojení k Rusku. 

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti