Nádej pre pacientov s rakovinou. Nasadený vírus efektívne bojuje s nádormi

Nádej pre pacientov s rakovinou. Nasadený vírus efektívne bojuje s nádormi
Ilustračná snímka.

Veľkú nádej na prielom v liečbe rakoviny dodávajú prvotné testy, ktoré sú postavené na metóde vírusu herpes simplex. Informuje o tom britská stanica BBC. Odborníci zdôrazňujú, že táto nová metóda vyžaduje obsiahlejší a dlhší výskum, veria však, že ide o nádej pre väčší počet ľudí v pokročilom štádiu rakoviny.

U jedného pacienta rakovina zmizla, ostatným sa zmenšili nádory. Liekom je totiž oslabená forma vírusu spôsobujúceho opary modifikovaná k ničeniu nádorov.

Muž, u ktorého došlo k zmene

Pacientom, u ktorého nastala remisia (dočasná úľava choroby v priebehu liečby) rakoviny, je 39-ročný Krzysztof Wojkowski z Londýna. Ten sa zúčastnil prvej fázy výskumu bezpečnosti lieku, ktorý vykonáva Inštitút pre výskum rakoviny a The Royl Marsden, popredné britské centrum pre výskum a liečbu rakoviny.

Wojkowskému v roku 2017 zistili rakovinu slinných žliaz v okolí úst. Aj napriek operácii a ďalšej liečbe sa ochorenie rozširovalo, a tak mu ponúkli paliatívnu starostlivosť.

Dostal sa však do štúdie liečby pomocou vírusu herpes simplex, ktorý bežne spôsobuje opary. Po obdobie piatich nedieľ dostával každý druhý týždeň injekcie. Tie sa aplikujú priamo do nádoru a napádajú ho dvojakým spôsobom – látka vnikne do buniek nádoru, ktoré prasknú, a aktivuje imunitný systém.

Prečítajte si tiež:

​Štúdie sa zúčastnilo asi 40 pacientov. Časť z nich dostávala len injekcie s vírusom, nazývané RP2. Ďalší dostali ešte liek nivolumab používaný k liečbe rakoviny.

U troch pacientov z deviatich, ktorých liečili iba injekciami, sa nádor zmenšil. V tejto skupine bol aj Wojkowski. Siedmim z 30 chorých, ktorým zdravotníci podávali RP2 aj nivolumab, tiež liečba prospela. Väčšina z nich zaznamenala len mierne vedľajšie účinky ako je únava.

Podľa BBC to nie je prvýkrát, čo vedci k liečbe rakoviny použili vírus. Proti rakovine kože v pokročilom stupni lekári už niekoľko rokov nasadzujú vakcínu T-Vec, ktorá je taktiež založená na modifikovanom variante vírusu herpes simplex.

Podľa vedúceho výskumu Kevina Harringtona je RP2 vylepšenou verziou terapie T-Vec. „Má iné modifikácie vírusu, a keď sa dostane do bunky nádoru, efektívne podpíše rozsudok smrti nad nimi,“ povedal.

Nádej na zmenu postupu

Marianne Bakerová z Cancer Research UK, najväčšej nezávislej organizácie pre výskum rakoviny na svete, povedala, že nové povzbudivé poznatky môžu zmeniť postupy v liečbe rakoviny.

„Vedci zistili, že vírusy môžu pomáhať pri liečení rakoviny už pred sto rokmi, ale nedokázali prísť na to, ako ich bezpečne a efektívne využiť,“ uviedla. Na záver skonštatovala, že sú potrebné ďalšie štúdie, aby sa ukázalo, ako dobre RP2 funguje.

Pozrite si archívnu reportáž o obezite a rakovine.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravie

Dôležité udalosti