Taliansko čakajú veľké zmeny. Takúto vládu nemali od 2. svetovej vojny (+ analýza víťaznej strany)

Giorgia Meloniová, líderka krajne pravicovej strany Bratia Talianska.
Giorgia Meloniová, líderka krajne pravicovej strany Bratia Talianska. Zdroj: TASR/AP Photo/Gregorio Borgia

Víťazom nedeľňajších predčasných parlamentných volieb v Taliansku sa stal pravicový blok vedený nacionalistickou a krajne pravicovou stranou Bratia Talianska (Fratelli d'Italia).

Ako hovorí politológ Jozef Bátora, tento výsledok bol očakávaný. „Výrazným faktorom je nízka volebná účasť - jedna z najnižších v posledných desaťročiach. Teda najväčšou skupinou sú nevoliči,“ zhodnotil profesor pôsobiaci na Univerzite Komenského.

Účasť voličov dosiahla podľa údajov ministerstva vnútra 63,9 percenta. Je to o deväť percent menej než pred štyrmi rokmi a ide o najnižšiu volebnú účasť v novodobých dejinách Talianska, informuje The Washington Post.

Hlboké korene strany

Líderkou strany Bratia Talianska je Giorgia Meloniová. Vedie ju od roku 2014. Strana vznikla pred desiatimi rokmi, aby pokračovala v duchu a dedičstve talianskej krajnej pravice.

Giorgia Meloniová, líderka krajne pravicovej strany Bratia Talianska.
Giorgia Meloniová, líderka krajne pravicovej strany Bratia Talianska. Zdroj: TASR/AP Photo/Gregorio Borgia

​Korene strany siahajú k Talianskemu sociálnemu hnutiu (MSI), strane, ktorá sa sformovala namiesto Národnej fašistickej strany. Tá bola po druhej svetovej vojne zakázaná. Národná fašistická strana bola založená diktátorom Benitom Mussolinim.

V Talianskom sociálnom hnutí sa po vojne angažovali ľudia, ktorí pociťovali nostalgiu po fašizme. Rovnaké hnutie sa neskôr premenovalo na Národnú alianciu.

Meloniová sa v mladosti pridala k mládežníckej odnoži MSI a neskôr viedla mládežnícku odnož Národnej aliancie. Dnes stojí na čele Bratov Talianska, ktorých s minulosťou dodnes spája významný symbol. Strana nesie v strede svojho loga červeno-bielo-zelený plameň MSI. Rovnakým symbolom sa prezentovala strana aj po premenovaní na Národnú alianciu.

Mussolini sa na stoličku predsedu vlády dostal pred sto rokmi. Dnes je pripravená vládnuť Meloniová, a viesť tak prvú taliansku krajne pravicovú vládu od druhej svetovej vojny.

Meloniová sama seba za fašistku nepovažuje, no zároveň tvrdí, že je s históriou svojej strany zmierená. Vyhlásila, že talianska krajná pravica nechala fašizmus už dávno v histórii a svoje hnutie prirovnáva k britskej Konzervatívnej strane či republikánom v USA.

Obštrukcie v Európskej únii

Na čele strany Bratia Talianska pôsobí Meloniová osem rokov. Počas tejto doby sa zasadzovala napríklad za rozpustenie eurozóny. Konšpiratívne tiež varovala, že nemenované sily smerujú do Talianska masy prisťahovalcov v mene „etnickej výmeny“.

Giorgia Meloniová dnes sľubuje obranu „tradičných“ sociálnych hodnôt, uzavretie ciest pre prisťahovalcov bez dokladov a odpor voči „obskúrnym byrokratom“ z Bruselu.

Meloniová zároveň tvrdí, že Taliansko patrí do Európy, no bude bojovať za vlastné záujmy. Sľubuje tiež zachovanie atlantických spojenectiev Talianska a hovorí, že sa krajina nestane autoritárskou.

Prečítajte si tiež:

​Taliansko je jedným zo zakladateľov Európskej únie a členom NATO. Meloniová je svojou rétorikou o Európskej únii blízka maďarskému lídrovi Viktorovi Orbánovi, píše BBC.

V strane Bratia Talianska je hlboko zakorenený názor, že by mala byť európska integrácia obmedzená. Presadzujú myšlienku, že by mali mať národy samy možnosť definovať sa a neprijímať smernice z Bruselu.

Tento postoj by mohol teoreticky viesť k tomu, že Taliansko bude v kľúčových otázkach Európskej únie zohrávať obštrukčnejšiu úlohu. Napríklad v oblasti migrácie či zahraničných záležitostí.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová vo štvrtok uviedla, že Európa má svoje „nástroje“ na to, aby sa s Talianskom vyrovnali, ak budú mať veci zložitý priebeh. Narážala tak zrejme na situáciu v Maďarsku, ktorému hrozí krátenie eurofondov v dôsledku porušovania zásad právneho štátu a nedostatkov v boji proti korupcii.

„Taliansko je vysoko závislé od finančných prostriedkov pridelených v rámci Plánu obnovy. A tak nie je pravdepodobné, že by začala nová vláda robiť nejaké zásadné obštrukcie. Vo vzťahu k Rusku okrem toho Bratia Talianska a ich líderka jednoznačne verejne podporujú Ukrajinu, takže tam by nemal hroziť nejaký zásadný obrat,“ myslí si Bátora.

Na ceste Maďarska a Poľska

Odporcovia Meloniovej varujú, že by jej vzostup mohol znamenať zlom v európskej politike, ktorý by posunul Taliansko do neliberálneho bloku s Poľskom a Maďarskom. „Určite je trend k takémuto posunu zjavný,“ skonštatoval Bátora.

V Taliansku je však ľahšie získať moc, ako sa pri nej udržať, upozorňuje politológ. Typická vláda tam netrvá dlhšie ako štyristo dní. Taliani mali za dvadsať rokov jedenásť vlád.

„Treba vnímať aj to, že prípadná pravicová koalícia zložená z Bratov Talianska, Ligy a Forza Italia je charakterizovaná množstvom vnútorných napätí - okrem iného aj osobnými antipatiami medzi Meloniovou a Salvinim. Je tak otázne, ako dlho koalícia skutočne vydrží a do akej miery sa jej podarí konsolidovať moc,“ upozorňuje Bátora.

„Takže kým by sme sa dostali k tomu druhu neliberálnych zmien ako v prípade Maďarska a Poľska, to ešte nejaký čas potrvá. Takisto ľavicové a stredové strany v týchto voľbách nedopadli najhoršie. Zatiaľ by som nejaký zásadný neliberálny posun neočakával,“ hovorí politológ.

Giorgia Meloniová, líderka krajne pravicovej strany Bratia Talianska.
Giorgia Meloniová, líderka krajne pravicovej strany Bratia Talianska. Zdroj: AP Photo/Alessandra Tarantino

​​Smerom k pravicovému populizmu

Nejde len o Taliansko. Výsledky volieb v Taliansku prichádzajú krátko po švédskych voľbách, v ktorých získal tesnú parlamentnú väčšinu opozičný blok pravicových strán.

„Keď sa pozrieme aj na výsledky volieb v iných krajinách Únie, naposledy vo Švédsku, tak je posun smerom k pravicovému populizmu v Európskej únii zjavný,“ tvrdí profesor Bátora.

„Otázka je, do akej miery to predstavuje systémové ohrozenie integrácie. Zatiaľ nie je jasné, že by pravicoví populisti tvorili jednoliaty front. No a práve v tejto ich rozštiepenosti a v závislosti mnohých členských krajín od zdrojov Európskej únie je nádej, že sa nepodarí podkopať Úniu ako projekt politickej integrácie,“ hovorí politológ Jozef Bátora.

Pozrite si aj reportáž o voľbách v Taliansku:

Nezradíme, tvrdí líderka

Zatiaľ nie je úplne jasné, či sa Meloniová skutočne ocitne vo funkcii premiérky. V nedeľňajšom hlasovaní sa obsadzovali len kreslá v parlamente. Premiér sa vyberá neskôr.

Najviac hlasov od Talianov však získala jej strana Bratia Talianska, a preto má práve Meloniová najväčšiu šancu získať od prezidenta Sergia Mattarella mandát na zostavenie vlády. Tento proces však potrvá najmenej mesiac.

Meloniová vyhlásila, že ak bude poverená zostavením nového kabinetu, bude sa snažiť svoju krajinu zjednotiť. „Ak sme povolaní vládnuť tejto krajine, budeme to robiť pre každého, budeme to robiť pre všetkých Talianov a budeme to robiť s cieľom zjednotiť ľud," povedala 45-ročná Meloniová. „Taliansko si nás vybralo. Nezradíme, nikdy sme to neurobili,“ dodala.

Poďakovala sa tiež svojim hlavným spojencom v kampani a pravdepodobným partnerom, bez ktorých nebude môcť zostaviť vládu: lídrovi protiimigračnej Ligy Matteovi Salvinimu a bývalému viacnásobnému premiérovi Silviovi Berlusconimu, ktorý vedie stranu Vpred Taliansko (FI).

Strana Bratia Talianska získala vo voľbách približne 26 percent hlasov. Pred štyrmi rokmi to bolo len 4,4 percenta. Za úspech môže strana podľa slov Bátoru vďačiť práve pôvodným voličom strán, ktoré dnes predstavujú jej hlavných spojencov.

„Podarilo sa im profilovať viac do stredu na základe konzervatívnych kresťanských hodnôt a získať hlasy voličov Salviniho strany Liga, respektíve iných pravicových strán ako Forza Italia,“ vysvetľuje Bátora.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti