Od sci-fi filmu k realite. Vesmírna agentúra sa pokúsi zmeniť rýchlosť a smer asteroidu

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Od sci-fi filmu k realite. Americká vesmírna agentúra sa dnes v noci pokúsi zasiahnuť vzdialený asteroid, aby zmenila jeho rýchlosť a trajektóriu. Vedci sa snažia pripraviť na hrozbu, ktorá kedysi vyhubila dinosaury.  

Sonda Dart odštartovala zo Zeme ešte minulý rok. Jej úlohou je zmeniť smer ďalekého asteroidu.

„Planetárna obrana je ako veda o vesmírnom počasí. Je to jedna z tých oblastí vedy, ktorá skutočne môže mať spoločenský vplyv. Hlavne keď sa pozriete na druh hrozieb, a tie tu máme každý deň,“ hovorí Thomas Zurbuchen z NASA.

Peter Vereš, ktorý pracuje v Astrofyzikálnom ústave v Bostone, hovorí, že teoreticky Zem ohrozuje približne 26-tisíc telies. Misia DART je prvou skúškou technológií na presmerovanie asteroidu.

„Nevieme, čo sa stane. Očakáva sa, že vznikne kráter,“ hovorí Vereš.

Thomas Zurbuchen hovorí, že miluje, keď môže mať veda vplyv na Zem. „Pre mňa je to ako medzera, nenaplnená potreba, aby sme skutočne ukázali, ako môže naša veda o asteroidoch skutočne pomôcť ľuďom na Zemi,“ dodáva vedec.

Zrážku sondy a asteroidu by sme mali vidieť v priamom prenose. Videozáznam bude až do zničenia posielať na Zem. Následky stretu by mala potom skúmať vesmírna loď, ktorú k asteroidu vyšle Európska vesmírna agentúra (ESA) v roku 2024. 

Reportáž si môžete pozrieť hore vo videu.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Veda a technika

Dôležité udalosti