Zahraničné

Vedci odhalili tajomstvo, prečo nás komici vedia rozosmiať

Jim Carrey
Zdroj: TASR

Prečítajte si, čo dokázal najnovší výskum.

Neobvyklá štruktúra osobnosti môže byť tým tajomstvom, ktoré iných ľudí rozosmieva. Podľa vedcov nový výskum, o ktorom vo štvrtok informoval časopis British Journal of Psychiatry dokázal, že komici majú vysokú úroveň znakov psychotickej osobnosti.

Vedci analyzovali komikov z Austrálie, Británie a Spojených štátov. Zistili, že majú výrazne vyššie štyri typy psychotických charakterových čŕt v porovnaní s pozorovanou skupinou ľudí, ktorí nemajú kreatívnu prácu. Zmienené znaky obsahujú aj tendenciu k impulzívnemu alebo protispoločenskému správaniu a tendenciu vyhýbať sa intimite.

"Tvorivé prvky potrebné k humoru sú nápadne podobné charakteristikám ľudí s psychózami - so schizofréniou aj bipolárnou poruchou," citovala agentúra Reuters vedúceho výskumu Gordona Claridgea z katedry experimentálnej psychológie Oxfordskej univerzity. 

Zdroj: TASR

"Hoci schizofrenická psychóza môže humoru škodiť, jej ľahšia forma môže zvýšiť schopnosť človeka robiť čudné alebo neobvyklé veci alebo myslieť rozdielne," pokračoval vedec. "Manické myslenie, ktoré je bežné u ľudí s bipolárnou poruchou, môže rovnakou mierou ľuďom pomôcť kombinovať myšlienky tak, že vytvoria nové, originálne a humorné súvislosti," dodal Claridge.

Vedci skúmali osobnosti 523 komikov - 404 mužov a 119 žien - na základe online formulára, ktorý vyplnili. Zaznamenali "neobvyklé skúsenosti", ako vieru v telepatiu a paranormálne javy, kognitívnu dezorganizáciu - ťažkosti so sústredením sa na myšlienky, introvertnú anhedóniu - zníženú schopnosť spoločenského cítenia a vnímania fyzického potešenia a napokon impulzívny nonkonformizmus - tendenciu k impulzívnemu alebo protispoločenskému správaniu.

LONDÝN/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.