Rusi naďalej utekajú. Dlhý rad áut čakal na hraniciach z Ruska do Gruzínska, ukazujú satelitné zábery

Dlhý rad áut čakal na prekročenie hraníc z Ruska do Gruzínska.
Dlhý rad áut čakal na prekročenie hraníc z Ruska do Gruzínska. Zdroj: TASR/Satellite image ©2022 Maxar Technologies via AP

Satelitné zábery americkej spoločnosti Maxar Technologies zachytávajú dlhý rad nákladných vozidiel a osobných áut čakajúcich na prekročenie hraníc z Ruska do susedného Gruzínska cez kontrolné stanovište Verchnyj Lars. V pondelok tieto zábery zverejnil portál britskej stanice Sky News.​

Správy, že Rusko možno zatvorí svoje hranice, sa šíria od stredy 21. septembra, keď ruský prezident Vladimir Putin vydal príkaz na povolanie 300.000 záložníkov do armády, aby podporili vojenskú operáciu na Ukrajine.

Prečítajte si tiež:

​Putinovo oznámenie "čiastočnej mobilizácie" z minulého týždňa spustilo protesty, masový odchod mužov z Ruska a vlnu násilia po celej krajine. Kremeľ poprel informácie, že utajená klauzula v Putinovom príkaze umožňuje povolať do bojov na Ukrajine až milión záložníkov.

Satelitné zábery, zverejnené spoločnosťou Maxar, vznikli v nedeľu 25. septembra. Rad čakajúcich vozidiel siahal do vzdialenosti približne 16 kilometrov na sever od hraničného priechodu Verchnyj Lars a spoločnosť Maxar uviedla, že rad pravdepodobne pokračoval ešte ďalej na sever.

Dlhý rad aút na hranici medzi Ruskom a Mongolskom.
Dlhý rad aút na hranici medzi Ruskom a Mongolskom. Zdroj: TASR/Satellite image ©2022 Maxar Technologies via AP

​Maxar zverejnil aj satelitné zábery z ďalšieho priechodu medzi Ruskom a Mongolskom, konkrétne z kontrolného stanovišťa Chjágta. Prvý záber je z pondelka 15. augusta a tri neskoršie z piatka 23. septembra, na ktorých je už na ceste vidieť veľké množstvo nákladných aj osobných áut.

Pozrite si reportáž z 26.9. o tom, ako Rusi utekajú z krajiny:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti