Úniky plynu z Nord Streamu spôsobili explózie. Nemci spomínajú dvoch hlavných podozrivých

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Vzhľadom na rozsah poškodenia na obidvoch potrubiach a krátke časové rozpätie medzi incidentmi sa predpokladá, že úniky mohol niekto spôsobiť úmyselne.

Švédske a dánske meracie stanice v pondelok zaznamenali masívne podmorské výbuchy v Baltskom mori v miestach, kde z plynovodu Nord Stream následne začal unikať plyn. S odvolaním sa na švédske seizmologické centrum o tom dnes informovala agentúra Reuters. Vo Švédsku aj Dánsku pre únik plynu zvolali krízové štáby.

Spoločnosť Nord Stream AG, prevádzkovateľ siete potrubí, v utorok informovala, že na troch častiach systému plynovodov Nord Stream zaznamenala počas jedného dňa „bezprecedentné“ škody.

Už v pondelok (26. 9.) popoludní oznámila prudký pokles tlaku v nepoužívanom potrubí Nord Stream 2. Príčinou bol únik plynu juhovýchodne od dánskeho ostrova Bornholm. V utorok boli zaznamenané úniky plynu aj na potrubí Nord Stream 1 v dánskych a vo švédskych vodách.

K poškodeniu troch potrubí plynovodov Nord Stream I a Nord Stream II došlo juhovýchodne od dánskeho ostrova Bornholm.

Rusko nevylučuje sabotáž ako dôvod poškodenia ruskej siete plynovodov Nord Stream v Baltskom mori. Vyhlásil to v utorok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov počas konferenčného hovoru s novinármi. TASR o tom informuje na základe správy Reuters.

„Momentálne nie je možné vylúčiť žiadnu možnosť,“ povedal Peskov novinárom, keď sa ho pýtali, či bola príčinou škôd sabotáž.

Vyhlásil, že Kremeľ je veľmi znepokojený situáciou, ktorá si vyžaduje rýchle vyšetrenie, keďže ide o otázku energetickej bezpečnosti pre „celý kontinent“. „Toto je veľmi znepokojujúca správa. V skutočnosti hovoríme o škodách nejasného charakteru na plynovode v dánskej ekonomickej zóne,“ povedal.

„Ide o problém súvisiaci s energetickou bezpečnosťou celého kontinentu,“ dodal.

Bezpečnostné kruhy spomínajú dva možné scenáre

Vzhľadom na rozsah poškodenia na obidvoch potrubiach a krátke časové rozpätie medzi incidentmi sa predpokladá, že úniky mohol niekto spôsobiť úmyselne.
Podľa osoby, ktorá je podľa nemeckého denníka Tagesspiegel podrobne oboznámená s informáciami spolkových úradov, nemohlo ísť o náhodu.

Takýto útok na plynovod by si podľa bezpečnostných kruhov vyžadoval účasť skúsených jednotiek potápačov alebo ponorky.

Prečítajte si tiež:

Uvažuje sa o dvoch scenároch, v ktorých figurujú obidve strany ukrajinského konfliktu. Podľa prvého mohlo ísť o operáciu Ukrajincov alebo iných spriatelených síl s cieľom dočasne vyradiť plynovod dodávajúci do Európy ruský plyn. Ten by potom mohol na kontinent prúdiť iba cez plynovod Jamal, ktorý vedie cez ukrajinské územie.

Druhou možnosťou je zámerne poškodenie plynovodu Ruskom s cieľom ešte viac obmedziť dodávky plynu. Tým by sa ešte viac zneistili energetické trhy a zvýšili ceny plynu.

Spoločnosť Nord Stream AG informovala, že nie je možné odhadnúť, kedy bude obnovená prevádzková kapacita plynárenskej siete. Vyšetrovanie poklesu tlaku sa už začalo, podľa prevádzkovateľa ho komplikujú sankcie, nedostatok personálu a blokované peniaze.

Útok mohol byť naplánovaný ešte pred výpadkom dodávok

Plynovod Nord Stream 1, ktorý pozostáva z dvoch paralelných potrubí s kapacitou 27,5 miliardy kubických metrov (m3) ročne, začal dodávať plyn priamo z Ruska do Nemecka v roku 2011.

Ruský podnik Gazprom počas augusta 2022 zastavil dodávky plynu cez Nord Stream 1, čo vyvolalo prudký nárast cien plynu v Európe. Údajne to urobil z prevádzkových dôvodov.

Prečítajte si tiež:

Tie však podľa ruskej strany nie je možné odstrániť pre sankcie uvalené na Rusko po invázii na Ukrajinu. Podľa nemeckých bezpečnostných kruhov mohol byť útok na plynovod naplánovaný ešte pred týmto výpadkom dodávok.

Nord Stream 2, ktorý beží takmer paralelne s Nord Stream 1, bol postavený v septembri 2021, ale nikdy nebol spustený, pretože Nemecko mu odmietlo udeliť certifikát. Projekt bol úplne zastavený len niekoľko dní predtým, ako Moskva 24. februára vyslala svojich vojakov na Ukrajinu.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Energie

Dôležité udalosti